site.btaВарненският свободен университет, Техническият университет във Варна и Пловдивският университет създават съвместни магистърски програми
EZ 16:46:31 06-12-2021
PP1643EZ.004
университети - проект - съвместни магистърски програми
Варненският свободен университет, Техническият университет във Варна и Пловдивският университет създават съвместни магистърски програми
София, 6 декември /Димитрина Ветова, БТА/
Ректорите на Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", на Техническия университет (ТУ) във Варна и на Пловдивския университет (ПУ) "Паисий Хилендарски" ще представят проект за създаването на иновативна академична екосистема в трите висши училища. Събитието ще е хибридно и ще се състои утре, от 10.00 ч., в Учебно-спортния комплекс на ВСУ "Черноризец Храбър", съобщиха от висшите училища.
Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" /2014-2020/ и е на обща стойност 1 498 758.36 лв. Той ще се изпълнява от 8 ноември 2021 г. до 31 декември 2023 г.
В проекта ще участват студенти, докторанти, млади учени и академичен състав от различни професионални направления на трите университета в областта на: техническите науки - "Архитектура, строителство и геодезия" (ВСУ), "Транспорт, корабоплаване и авиация" (ТУ), "Електротехника, електроника и автоматика" (ПУ), "Комуникационна и компютърна техника" (ПУ), "Енергетика" (ТУ); изкуствата - "Изобразително изкуство" (ВСУ); социалните, стопанските и правните науки - "Психология", "Право", "Администрация и управление", "Икономика" (ВСУ).
По проекта ще бъдат създадени нови съвместни интердисциплинарни магистърски програми, завършващи със съвместни дипломи. Една от програмите е в областта на зелената и синята индустрия. По нея ще бъдат обучени технически кадри за екологосъобразни технологии, рециклиране и удължаване на жизнения цикъл на продуктите, устойчиво развитие на морската екосистема и др. Втората интерсекторна програма е подчинена изцяло на дигитализацията и използването на дигиталните технологии в инженерните направления. Залегнало е изучаването и практическото приложение на 3D технологиите, визуализацията на данни и процеси, виртуалната реалност, адитивни технологии и др., които са основни компоненти на Industry 4.0 и на цифровизираното производство.
В рамките на проекта ще бъдат създадени съвременни лаборатории за виртуална реалност и адитивни технологии, в които ще се обучават техническите специалисти и ще могат да работят учените на трите университета. Ще се повишат езиковите и дигиталните умения на участниците. Ще бъде създадена обща мрежа от университетски кариерни центрове. Ще се организират краткосрочни специализации и мобилност в асоциираните партньори на студенти, докторанти, млади учени и академичен състав.
Иновативното образователно партньорство ще създаде сътрудничество между частни и държавни университети в два от най-големите градове в страната - Варна и Пловдив, при запазването на академичната им автономия.
Асоциирани партньори по проекта са: Националният университет за дистанционно обучение в Испания, Университетът Жилина в Словакия, Университетът на Букурещ и Университетът на Крайова, Румъния.
/ПП/
news.modal.header
news.modal.text