site.btaСофийският университет разкрива новата бакалавърска програма "Анализ на данни" от академичната 2022/2023 година
EZ 10:30:02 16-12-2021
IS1027EZ.016
Софийски университет - нова бакалавърска програма - анализ на данни
Софийският университет разкрива новата бакалавърска програма "Анализ на данни" от академичната 2022/2023 година
София, 16 декември /Димитрина Ветова, БТА/
От следващата академична учебна 2022/2023 година Софийският университет "Св. Климент Охридски" разкрива новата бакалавърска програма "Анализ на данни". Програмата ще бъде част от специалностите във Факултета по математика и информатика на СУ, в професионалното направление "4.5 Математика", съобщи пресцентърът на висшето училище.
В новата програма студентите ще се обучават в редовна форма, в продължение на осем семестъра. Приемът ще се осъществява по избор с оценка от държавен зрелостен изпит по математика, по информатика или по информационни технологии, или с оценка от кандидатстудентски изпит по математика.
Първата по рода си в България бакалавърска програма "Анализ на данни" има за цел да подготвя специалисти, които притежават необходимите знания и умения за извършване на дейностите по събиране и анализ на данни за вземане на информирани решения, и за изграждане на модели за бъдещи действия на базата на солиден математически апарат, съчетан с методи на статистиката, информатиката и съвременните информационни технологии. Студентите ще получават знания на високо ниво, което ще им позволи да ги прилагат във всички области на бизнеса и управлението, в които се разчита на високоефективен анализ на данни, като фактор за устойчиво развитие.
Обучението по специалността ще бъде базирано на поредица от математически, статистически и информатични дисциплини, които осигуряват необходимата общотеоретична подготовка. Специализираната част ще съдържа дисциплини от областта на науката за данните, включително статистическо моделиране, машинно самообучение и извличане на закономерности от данни, анализ и обработка на големи данни. Ще се изучават също съвременни технологии и софтуерни инструменти за съхраняване, анотиране, обогатяване, обединяване и предаване на данни, ститистически анализ и визуализация на данни, извличане на знания от данни и др.
Акцент в обучението е и получаването на знания за разработването и управлението на проекти, както за правните и етичните аспекти на работата с данни. Предвидени са и множество избираеми дисциплини, практики и възможности за стаж, които ще позволят на студентите да получат подходяща профилирана подготовка.
Планира се специалността да бъде съвместна между Софийския университет и Техническия университет в София. Дейностите по създаването й се осъществяват с подкрепата на проекта "МОДЕРН-А: МОДЕРНизация в партньорство чрез дигитализация на академичната eкосистема", финансиран от Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", съфинансирана от ЕС чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
/ИС/
news.modal.header
news.modal.text