site.btaСклонността към риск е най-определящ фактор за емиграционните нагласи на младите хора в България
EZ 12:00:31 23-12-2021
HT1157EZ.008
Общество - България
Склонността към риск е най-определящ фактор за емиграционните нагласи на младите хора в България
София, 23 декември /БТА/
Учени от департамент "Психология" към Института за изследване на населението и човека провеждат изследвания по проект "Психологични детерминанти на нагласите към емиграция и жизненото планиране при младите хора, в контекста на демографските предизвикателства в България", съобщиха от БАН.
На Етап 1 от изпълнението на проекта са осъществени литературен обзор, събиране и анализ на данни от авторско календарно интервю сред 45 млади мъже и жени (18-35 г.) от различни по големина населени места в страната. В резултат е изяснена ролята на онези психологични фактори, които са определящи за нагласите към емиграция и жизнено планиране при младите хора днес (Вж. Фигура 1 по-долу).
Създаването на нов обяснителен психологичен модел на нагласите към емиграция е особено полезно за извеждане на препоръки за политики, активни мерки и обучителни програми, насочени към въздействие и промяна на тези нагласи у младите хора.
Осъщественото по проекта проучване на нагласите към емиграция като елемент от жизненото планиране с помощта на календарни методи е иновативно за полето на социалната психология и дава възможност за отлично структуриран и същевременно дълбинен анализ.
Създадени са два оригинални авторски въпросника: за измерване на нагласите към емиграция и за измерване на доминиращия стил на жизнено планиране. Въпросниците може да се използват както за научни цели (изследвания от областта на социалната психология и психология на личността), така и в сферата на консултирането.
В момента се анализират данните от проведено по проекта национално теренно изследване сред 1200 млади мъже и жени от цялата страна, представително за младите хора в България на възраст 18-35 г.
Добрата новина от резултатите, получени до момента, е, че сред младите хора в България днес преобладава негативна нагласа към емигриране (Вж. Фигура 2 по-долу).
Сред изследваните психологични фактори за емиграционните нагласи най-определящ е склонността към риск. Младите, които са по-склонни да поемат рискове, имат относително по-позитивни нагласи към емиграцията и са и по-склонни да емигрират. Тази тенденция е значително по-ясно изразена при младите хора на възраст 18-25 г. (или т.нар. Поколение Z), в сравнение с тези на възраст 26-35 г. (или т.нар. Поколение Y). Все пак, преобладава ниската до умерена склонност към риск.
Относно различните сфери на склонността към риск, въпреки отминалото или настоящото желание на някои интервюирани да емигрират, повечето от тях все пак не планират и не се подготвят за емиграция, заради: 1. Ниска склонност да рискуват с отделяне от най-близкото си обкръжение и любими хора (семейство, партньор, деца); 2. Ниска склонност да рискуват по отношение на по-широкото социално обкръжение (приятели, колеги, език и др.); 3. Ниска склонност да поемат риск с физическото/психическото си здраве и сигурност.
Оказва се, че потенциалът за емиграция може да се прогнозира най-лесно по склонността да се рискува със социално-икономическия статус (образование, работа, доходи и кариера) и с отношенията с най-близките хора (готовността за раздяла с тях).
Установява се също, че оптимизмът, националната идентичност, удовлетвореността на младите от живота им в България и техните ценности играят второстепенна роля като психологически фактори за нагласите към емиграция. Най-общо, лицата с по-силно изразена национална идентичност, оптимистични очаквания и удовлетвореност от живота в България, имат относително по-негативна нагласа към емигрирането.
Повечето интервюирани лица са оптимистично настроени към перспективата за живеене в собствената държава и не демонстрират желание да емигрират в близко и по-далечно бъдеще. Отчетливо изпъква положителната оценка за собственото бъдеще, а не толкова за бъдещето на държавата. Повечето смятат, че всекидневните усилия, които полагат ще им помогнат, за да успеят именно в България, а не в друга страна. Ясно се очертава вярата им в умението да се справят с трудностите и предизвикателствата.
Анализите на данни и подготовката на публикации продължават. С цел популяризация на резултатите по проекта, до момента са подготвени 4 научни публикации. Осъществено е участие на учени от научния колектив по проекта с доклади в един международен форум в чужбина и един в страната.
Проект щ КП-06-Н35/4 "Психологични детерминанти на нагласите към емиграция и жизненото планиране при младите хора, в контекста на демографските предизвикателства в България" е финансиран от ФНИ, МОНи е със срок на изпълнение три години. Осъществява се от екип изследователи от Департамент "Психология" към ИИНЧ-БАН. Допълнителна информация за проекта и други първоначални резултати са публикувани във Фейсбук страница на проекта https://www.facebook.com/emigrationattitude и на уебсайта на базовата организация https://www.iphs.eu/n/proekti/2013-04-30-15-46-28.html.
През следващата година предстоят още участия в международни и национални форуми, подготовка и разпространение на информационна брошура, организиране на кръгла маса и конференция с международно участие по проекта.
/ПВ/
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text