site.btaБългарската православна църква отбелязва днес Успението на Св. Кирил Славянобългарски - просветител на българи и славяни
EZ 06:20:01 14-02-2022
IS1854EZ.016 06:20
Успение на Св. Кирил - църковен празник
Българската православна църква отбелязва днес Успението на Св. Кирил Славянобългарски - просветител на българи и славяни
София, 14 февруари (Димитрина Ветова, БТА)
Българската православна църква отбелязва днес Успението на Св. Кирил Славянобългарски - Светия равноапостолен Константин-Кирил Философ, просветител на българи и славяни.
Според известното кратко житие на Константин Философ, наречен в монашеството Кирил, той произхождал от знатните родители Лъв и Мария, които били солунски славяни. Високото положение на бащата и богатите дарования на момчето отворили вратите на знаменитата Магнаурска школа в Цариград, където Константин учил заедно с децата на византийските царе и боляри под ръководството на известни учители и на учения Фотий, който е бъдещият цариградски патриарх.
Завършил образованието си с прозвището Философ, Константин-Кирил бил назначен за патриаршески библиотекар и преподавател по философия. В молитва и пост на планината Олимп създал славянобългарската азбука и заедно със своя брат Методий превели на старобългарски Светото Евангелие и редица богослужебни книги. Заедно с брат си защитили пред римския епископ правото на българи и славяни да извършват богослужения на родния си език, благодарение на което 25 години по-късно старобългарският става официален богослужебен и книжовен език в Българската православна църква и в българската държава.
Св. Кирил починал в Рим на 14 февруари 869 г. и бил погребан в църквата "Св. Климент Римски". Житието на Св. Кирил било написано от Св. Климент Охридски в сътрудничество със Св. Методий - Моравски архиепископ и брат на Св. Кирил Славянобългарски.
Особено ценни за българите са думите, които Св. Кирил казал на брат си Св. Методий на смъртния си одър, на днешния ден през 869 г. в Рим: "Брате, като два вола в един ярем ние орахме нивата Господня. Ти оставаш сам в браздата. Знам желанието ти да се завърнеш в манастир. Народът обаче те чака. Иди при него и му кажи да пази православната си вяра, на която го учихме, та като настане времето и на вашето отхождане при Господа Иисуса Христа да застанем всички заедно от дясната Му страна".
Св. Методий изпълнил това желание на своя брат и през 885 г., преди да отиде при Бога, оставил следния завет: "Чеда, пазете православната вяра, за да ви пази и тя. Защото, ако не пазите православната си вяра, ще станете слуги и роби на чужди народи".
/ИС/
news.modal.header
news.modal.text