site.btaИзлезе от печат книгата "Той е строил Шипченския паметник" за Пеньо Атанасов - Бомбето
EZ 10:53:01 06-01-2022
RM1050EZ.007
Търговище - Пеньо Атанасов - Бомбето - книга
Излезе от печат книгата "Той е строил Шипченския паметник" за Пеньо Атанасов - Бомбето
Търговище, 6 януари /Боряна Димитрова, БТА/
Излезе от печат книгата "Той е строил Шипченския паметник" за Пеньо Атанасов - Бомбето. Изданието разказва за родения в търговищкото село Дралфа мъж, записал името си в историята като строител на Паметника на свободата на връх "Св. Никола".
Първото издание е с тираж от 100 броя. Общинският съвет в Търговище подпомогна издаването на книга - печатът на 70 броя са финансирани с лични средства на общинските съветници, които заделят общо 640 лева. Председателят на Общинския съвет и член на Управителния съвет на НАПОС Емине Якубова е сред радетелите за увековечаване делото на Пеньо Атанасов-Бомбето. "Щастлива съм, че аз и колегите дадохме своя принос човекът, построил най-големия паметник на Балканския полуостров, да получи заслужено признание в страната си", казва Якубова. За БТА тя допълни, че землякът ни заслужава за делото му да се разказва и да се помни от поколенията. Той е гордост за всички нас.
Автор на книгата е Стоян Ангелов, учител, краевед, общественик, публицист, журналист и писател, вече покойник. Преди години дъщеря му Анета Ангелова систематизира и подготвя очерците за издаване. Идеята за издаването на книга подел и журналист и Почетен гражданин на Търговище Радослав Черкезов. Той инициира кампания за събиране на средства за отпечатването на сборника, в която се включват кметът Дарин Димитров, заместникът му Валентин Вълчев.
Признанието към Пеньо Атанасов от местното население не е еднократно. През 2019 г. в Търговище е именувана улица на човека, който през април 1928 г. е нает за довършването на паметника на Шипка, защото предприемачът, започнал строежа през 1926 г., е напуснал заедно с хората си, поради лошите природо-климатични условия на върха.
А години по-рано, през лятото на 2017 г. Пеньо Атанасов е обявен за Почетен гражданин на Попово посмъртно. Той умира на 82-годишна възраст в Попово, където е и погребан.
В родното му село Дралфа е подета инициатива за изграждане на паметник на дядо Пеньо, както го наричат местните. Инициатори на родолюбивото дело са Гергана Колева - местен арендатор и Диана Атанасова - родственица на майстора. Създаден е Инициативен комитет. Изработен е макет на релефа на паметника, дело на скулптура Илия Иванов от Търговище. Емине Якубова допълни, че е запозната с кампанията по набирането на средства и е убедена, че съветниците също биха я подкрепили.
/РУМ/
news.modal.header
news.modal.text