site.btaУчени от БАН споделят опит в устойчивото опазване на околната среда с ученици от средните училища
EZ 15:43:31 06-01-2022
AK1538EZ.005
БАН - ученици - околна среда
Учени от БАН споделят опит
в устойчивото опазване на околната среда
с ученици от средните училища
София, 6 януари /БТА/
Учени от Института по органична химия с Център по фитохимия - БАН споделят опит в областта на устойчивото опазване на околната среда с ученици от средните училища, съобщиха от БАН.
Институтът по органична химия с Център по фитохимия на БАН /ИОХЦФ/ участва в проект RAISESEE "Суровини: Ученически стажове в Източна и Югоизточна Европа", финансиран от ЕС.
Представители от България, Италия, Белгия, Финландия, Естония, Румъния, Босна и Херцеговина и Украйна са обединили усилията си в изграждането на мост между средните училища от една страна и от друга - университети, водещи научни институции и промишлените предприятия.
Под ръководството на проф. Таня Цончева учените от Института са споделили своя изследователски опит с ученици от средните училища в областта на устойчивото опазване на околната среда - чрез ефективно използване на суровините, разработване на нови подходи за управление на отпадъците и развиване на оригинални стратегии за използване на алтернативна чиста енергия.
Основната цел на проекта е насочена към оптимизиране на веригата "суровини - отпадни продукти". Учениците са обучавани в следните направления:
- Използване на биомасата за производство на енергия и ценни функционални материали, като биогорива, катализатори и адсорбенти, което е от съществено значение за развитието на "кръговата икономика" ;
- Развитие на нанотехнологиите и получаване на съвременни материали (въглеродни наноматериали, мезопорести метални оксиди, "умни" молекулни машини);
- Развитие на "Водородна икономика", основаваща се на най-чистия и ефективен енергиен източник;
- Съвременни технологии за пречистване на въздуха и водите
В проекта са се включили четири столични училища. Проведени са лекционни курсове, експерименти в научни лаборатории и посещения в промишлени предприятия.
Организирани са два лекционни курса за учениците и учителите от четири средни училища. Водещи учени от ИОХЦФ са изнесли лекции върху проблеми, свързани с разработването на съвременните въглеродни и металооксидни материали, съхранението, транспортирането и захранването на индустрията и мобилните средства с чиста енергия и устойчивото опазване на околната среда.
В лекционните курсове специално място е отделено и върху развитието на някои допълнителни умения, свързани с безопасната работа в химическа лаборатория и изработване на презентация.
Много важна част от обучението на учениците е експерименталната дейност в лабораториите на ИОХЦФ. Организирани са две посещения в индустриални предприятия, чиято дейност е свързана с преработка на мед и медни сплави (АД"София мед") и преработка на стъкло ("BA Glass").
Учениците са се запознали със спецификата на индустриалния процес и алтернативните подходи, използвани за опазване на околната среда.
В края на обучението участниците са подготвили самостоятелно три проекта, свързани с бъдещето на водородната икономика; производството и приложението на активен въглен от алтернативни суровини и основни подходи при опазване на околната среда. Организирано е състезание, в което учениците са представили и защитили своите проекти в присъствието на водещи учени от ИОХЦФ, а най-добрата работа е отличена с награда. /ПВ/
СНИМКИ Институт по органична химия с Център по фитохимия - БАН
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text