site.btaТворчески организации излизат с обща позиция относно еврозакон за цифровите услуги (DSA)
EZ 10:21:32 08-01-2022
HT1018EZ.002
Култура - цифрови услуги - творци - позиция
Творчески организации излизат с обща позиция относно еврозакон за цифровите услуги (DSA)
София, 8 януари /БТА/
Група от 15 български организации, които представляват творческия сектор, се обединява в обща позиция относно предложени от Европейския парламент и ЕС промени в проекта за закон за цифровите услуги (Digital Services Act, DSA), съобщават от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП).
Зад позицията, координирана от БАМП, застават музикални, аудио-визуални, литературни, визуални автори, изпълнители, книгоиздатели, музикални, филмови и телевизионни продуценти и професионални фотографи.
В отворено писмо до българските евродепутати, Министерството на икономиката, Министерството на културата и представителството на България в ЕС, те изразяват загрижеността си от предложените промени. Присъединяват се към позицията на европейския творчески сектор, която определя предложенията като "една пропусната възможност и крачка назад".
"Целта на DSA е да създаде рамка за отчетност за онлайн платформите и да осигури по-безопасна и по-надеждна от сега съществуващата онлайн среда, в това число и чрез въвеждане на ефективни задължения за борба с незаконното съдържание онлайн. Считаме обаче, че за съжаление някои от промените, предлагани в момента от двете институции, биха имали обратен ефект", се казва в позицията.
Посочва се, че предложените промени не само няма да допринесат за създаването на здравословна дигитална среда, а напротив - ще доведе до отслабване на сега действащия режим на отговорност и добрите практики за справяне с незаконно съдържание в дигиталното пространство, включително по отношение на онлайн пиратството и нарушенията на авторски и сродни на тях права.
Дали промените ще бъдат приети, зависи както от позицията на евродепутатите при пленарния вот на Европейския парламент по DSA през януари, така и от позицията на всяка една национална държава-членка в общите дискусии на трите европейски институции, които ще започнат след пленарния вот, в рамките на френското председателство на ЕС, допълват от БАМП.
В позицията се изредени основни точки, които предизвикват загрижеността на сектора - като подобряване отчетността на онлайн платформите, включително и на търсачките, пречки в борбата срещу онлайн пиратството, дигиталните пиратски сайтове и незаконните търговски оператори. /ДД
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text