site.btaДве или повече висши училища да обучават съвместно студенти и докторанти чрез работа по проект се предлага в законопроект
EZ 13:45:31 12-01-2022
LM1342EZ.029
МОН - университети - мултидисциплинарни специалности - обучение
Две или повече висши училища да обучават съвместно студенти и докторанти чрез работа по проект се предлага в законопроект
София, 12 януари /Димитрина Ветова, БТА/
Две или повече висши училища да обучават студенти съвместно, както и да бъде въведен статут на т.нар. проектни докторанти. Това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, приет от Министерския съвет, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката.
С промените Министерството на образованието и науката (МОН) насърчава сътрудничеството между висшите училища чрез създаването на съвместни мултидисциплинарни специалности. Студенти, записани в тях, ще изучават отделните дисциплини в различни университети. Висшите училища ще използват общи ресурси и академичен капацитет за подготовката на кадри по професии, изискващи знания и умения от различни области, които са важни за развитието на икономиката и обществото. Това ще повиши качеството и ефективността на образователния процес.
Законопроектът урежда условията и реда, при които университетите ще сключват споразумения за съвместно обучение. Специалностите са от нерегулираните професии в професионални направления, за които всяко висше училища има акредитация, съответстваща на неговата част от съвместното обучение.
Условията за приема, периодите на обучение, разпределението на средствата за издръжка и издаването на дипломите ще се уточняват в споразумение, чието съдържание е посочено в проекта на закон.
Приемът ще се осъществява в рамките на утвърдените места за професионалното направление на координиращото висше училище. Университетите ще могат да издават съвместни дипломи за завършена образователно-квалификационна степен.
С друга промяна се дава възможност образователната и научна степен "доктор" да се придобива чрез работа по научноизследователски проект. Докторантите трябва да се обучават в продължение на поне три години в редовна форма с договор между висшето училище или научната организация и ръководителя на проекта. В същото време те ще получават заплащане според извършената от тях работа и условията на договора. То може да е в пъти над сегашната докторантска стипендия от 500 лв.
"Проектните" докторанти ще се приемат след обявяването на конкурс по всяко време на годината извън утвърдените от Министерския съвет бройки за съответната година.
С предложените промени в Закона за висшето образование ще се ускори подготовката на специалисти, включително в мултидисциплинарни области. Те ще помогнат и за израстването на млади изследователи, които са необходими за разширяването на научната дейност в страната и за развитието на иновативната икономика. Успоредно с това ще се стимулира свързаността между висшите училища за постигането на по-високо качество на преподаването и научните резултати, отбелязват от МОН./ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text