site.btaМагистърски програми на НБУ подготвят специалисти за най-търсените професии
EZ 09:38:02 13-01-2022
AK0932EZ.004
НБУ - магистърски програми
Магистърски програми на НБУ
подготвят специалисти
за най-търсените професии
София, 13 януари /БТА/
Нов български университет (НБУ) стартира прием в магистърски програми, който ще продължи до 11 февруари 2022 г., съобщиха от учебното заведение.
Програмите на НБУ са от различните научни области - изкуства, социални и правни науки, хуманитарни науки, технически науки, здравеопазване и спорт, природни науки, математика и информатика, сигурност и отбрана, педагогически науки и са със средна продължителност от една година или година и половина.
Над 100 са магистърските програми, които дават знания и умения в отговор на съвременните предизвикателства. Рейтинговата система на висшите училища в България нарежда НБУ на челните места в професионални направления "Администрация и управление", "Икономика", "Политически науки", "Информатика и компютърни науки", "Психология", "Изкуства" и други. Нов български университет предлага уникална среда за гъвкаво, ориентирано към пазара на труда и насочено към развитие на индивидуалните потребности на студентите, образование.
Национално проучване сред работодателите в България показва, че през следващите 5 години най-търсени ще бъдат висшистите по икономика, администрация и управление и информатика. Най-желани на пазара на труда ще са лекарите, медицинските работници, строителни инженери, IT специалисти, шофьори, учители. Към момента в България най-високо платени са компютърните специалисти, а след тях с добър доход се нареждат професиите в областите на право, медицина, фармацевтична индустрия, металургия, енергетика, банково дело, икономика, финанси и счетоводство.
Активното учене през целия живот е сред новите умения, които ще са все по-необходими за постигане на успех в професионалното развитие, сочи доклад на Световния икономически форум.
Преподавателят в департамент "Администрация и управление" на НБУ гл.ас.д-р Александър Пожарлиев очертава най-важните компетентности, които работодателите очакват от служителите си. Според него това са общуване на роден език, инициативност и предприемачество и дигитална компетентност.
"В доклад на Световния икономически форум, свързан с бъдещето на професиите в перспектива до 2025 г. се очертават като водещи групите умения, свързани с решаване на проблеми, самоуправление, работа с хора и използване и развитие на технологии.", посочва д-р Пожарлиев.
"Сред първите 10 умения са аналитично мислене и иновативност, разрешаване на комплексни проблеми, критично мислене и анализ, креативност, оригиналност и инициативност, лидерство и социалното влияние, наблюдение, контрол, проектиране и програмиране на технологии, разрешаване на проблеми и даване на идеи. Новите умения в списъка са свързани със самоуправлението: активно учене (на второ място) и устойчивост, издържане на стрес и гъвкавост.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в перспектива до 2030 г. определя три трансформиращи компетенции, необходими за допринасяне на развитието на света и формирането на по-добро бъдеще. Те са създаване на стойност, примиряване на напрежения и дилеми и поемане на отговорност.
Създаването на нова стойност е свързано с чувство за цел, любопитство и отворено мислене към нови идеи, гледни точки и опит. Изисква критично мислене и креативност при намирането на различни подходи за решаване на проблеми и сътрудничество с другите за намиране на решения на сложни проблеми. Оценката на решенията изиска гъвкавост при изпробването на нови идеи и управление на рисковете, свързани с тях. Необходима е и адаптивност за промяна на подходите въз основа на нововъзникващи прозрения и открития.
Примиряването на напреженията и дилемите се свързва с когнитивната гъвкавост и умения за възприемане на различни гледни точки и разбиране как те водят до противоречия. Необходими са показване на съпричастност и уважение към другите, които имат различни възгледи. Също креативност и умения за решаване на проблеми, за да се измислят нови решения на привидно неразрешими проблеми, както и умения за разрешаване на конфликти. Това е свързано и с развитие на устойчивост, толерантност към сложността и неяснотата, и чувство за отговорност към другите.
Поемането на отговорност изисква наличието на силен морален компас и почтеност, при което решенията се вземат въз основа на ползите им за другите. Важни са изграждането на доверие, състраданието и уважението към хората, чувството за самосъзнание, саморегулация и рефлексивно мислене."
Някои управленски програми на НБУ имат повече от 15 г. история с внедряване на средства за насочване на учебния процес към промени на нагласите, формиране на умения за учене и развитие и превръщане на студента в собственик на процеса на обучение.
Пролетният прием в магистърските програми на Нов български университет, с изключение на "Право" и "Архитектура", включва интервю с комисия, мотивационно есе на тема "Защо искам да се обучавам в МП?" и допълнителни изисквания, които са посочени от конкретната програма.
Повече информация може да се открие на сайта на университета https://nbu. bg/ bg/ kandidat-studenti/ priem-v-magistyrski-programi/ magistyrski-programi-2019-2020 /ПВ/
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text