site.btaПродължаващата суша води до критичен недостиг на вода и застрашава посевите в Европа и Северна Африка, според анализ
Северна Африка беше сериозно засегната от суша през последните шест години, без признаци за отсрочка това лято. Южна и Източна Европа сега са подготвени за подобни предизвикателства, след като вече са преживели две години на постоянна суша. Температурите над средното ниво и горещите вълни, съчетани с ниски валежи, оказват влияние върху влажността на почвата и растежа на растителността. Сезонните прогнози показват, че това ще продължи с по-топли и малко по-сухи условия това лято, особено в Южна Европа, сочи последният анализ на Европейската обсерватория за сушите (EDO) към Съвместния изследователски център към Европейската комисия (JRC).
Засушаване в началото на юли 2024 г.
Няколко държави в Европа бяха изправени пред критични засушавания през първите десет дни на юли. Това последва горещите и сухи условия през 2022 г. и 2023 г. и остави Южна и Югоизточна Европа пред критичен недостиг на вода.
Европейската обсерватория за сушите идентифицира селскостопанска суша, при която растенията и културите показват признаци на стрес, в големи райони на Средиземноморския регион. Това засяга особено Централна и Южна Италия, Северозападна Испания, Гърция и централно-западна Турция. Тези условия се разширяват и към Украйна, Румъния и Южна Русия.
В същото време Централна и Западна Европа изпитваха по-влажни от средните условия през лятото, като части от Франция и Германия бяха изправени пред преовлажнени условия, които също могат да увредят посевите поради мухъл.
Въздействие на сушата и екстремните горещини
В началото на юли 2024 г. Средиземноморието и големи райони от Източна Европа бяха изправени пред по-сухи от обичайните почвени условия. Някои региони в Мароко, Алжир и Тунис също изпитват продължителни засушавания със значително въздействие върху растителността. Междувременно западните Алпи и околните райони също претърпяха отрицателно въздействие върху растителността, което може да бъде свързано с преовлажнени условия, късен вегетативен растеж и забавена сеитба.
Информация от няколко източника показва, че в Сицилия, Италия, резервоарите са под нивата на тревога, като обемите са с 45 процента по-ниски от предходната година. Една четвърт от общините са издали наредби за пестене на вода, тъй като сушата е причинила 25 процента загуба на селскостопанска продукция, което сериозно е засегнало цитрусови плодове, пшеница и лозя, като икономическите щети се оценяват на 2,7 милиарда евро. Животните пият кал, докато езерата пресъхват, а фермерите са принудени да колят животни поради недостиг на храна и вода.
Прогноза за суша за следващите месеци
Тези въздействия вероятно ще продължат с по-сухи от нормалните условия, прогнозирани между юли и септември 2024 г. над Иберийския полуостров, Южна Франция, Централна и Северна Италия, Словения, Хърватия, Унгария, Словакия, Източна Европа, Южна Русия и Северна Африка. Междувременно за Северна Европа се прогнозират условия, близки до средните или малко по-влажни от средните.
Продължителната липса на валежи в по-голямата част от Югоизточна Европа и Северна Африка, наред с по-високите от средните температури, може да засегне речните потоци и да повлияе на селското стопанство, екосистемите и производството на енергия. Внимателното управление на водните ресурси е от съществено значение за минимизиране на тези отрицателни въздействия.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text