site.btaСките на дипломата Стефан Чапрашиков, както и предмети на Радослав Янков, Алберт Попов и Александра Жекова бяха дарени на Музея на спорта
Ските на дипломата Стефан Чапрашиков бяха дарени на Музея на спорта на церемония, организирана от Българската федерация по ски.
Завърши Сорбоната през 1899 година, Чапрашиков е едно от големите имена в българската дипломация през първата половина на ХХ век и е българският представител в Международния олимпийски комитет от 1929 и 1944 година. Той е и един от основателите на българските ски. На свои разноски той организира участието на българските спортисти на световното първенство по ски алпийски дисциплини през 1933 година в Инсбрук и на Олимпийските игри през 1936 година в Гармиш-Партенкирхен. Дарението беше направено от Явор Тодоров и Филип Миланов, които разказаха любопитни факти от живота на Чапрашиков.
Уредникът на Музея на спорта Катя Иванова прие ските видимо развълнувана. Тя каза, че това ще бъде един от най-ценните артефакти в него и че въпреки че работи в музея от 1988 година насам, никога не е вярвала, че такъв предмет ще се появи в него.
Освен ските на Чапрашиков, музеят получи още няколко специални предмета от водещите български състезатели в зимните спортове в последните години. Сноубордистът Радослав Янков дари каската, с която спечели Световната купа в паралелните дисциплини през 2016 година. Алпиецът Алберт Попов даде последната си награда, спечелена в състезание за Европейската купа, докато отказалата се наскоро от спорта сноубордистка Александра Жекова дари три предмета, един от които бе нейна снимка от Олимпийските игри в Сочи, на които завърши на пето място в бордъркроса, след като на последния скок, до който вървеше трета, бе съборена от своя съперничка.
Президентът на Българската федерация по ски Цеко Минев пък връчи почетен медал по повод 100-годишната на организацията на уредника на музея Катя Иванова.
"Поводът наистина е много приятен, защото Музеят на спорта е нещо наистина велико и ние като спортна федерация искаме да почетем тази голяма обич и това голямо уважение изпитва към спорта г-жа Катя Иванова. Точно по този повод и заради 100-годишнината на федерацията искам да ѝ връча този медал и книгата за историята на българските ски", каза Минев.
Вицепрезидентът на Българската федерация по ски Георги Бобев погледна към близкото бъдеще и каза, че голямата задача пред федерацията тази зима е организирането на Световната купа по сноубор в Банско.
"Ние всички сме все още под емоцията на вековния юбилей на Българската федерация по ски, но гледаме и напред. Новият сезон 2024/25 вече започна и е много важен, защото е предолимпийски. Организацията на Световната купа по сноуборд на 18 и 19 януари в Банско вече е в ход. Сигурен съм, че ще аплодираме не само успехите на Радослав Янков, но също така и от нашите млади състезатели. Всички знаем колко обещаващо поколение имаме при юношите, надявам се, че такова се задава и при девойките. Пожелаваме си хубав сезон и хубава зима и в края му да имаме повод да отчетем още успехи."
В края на церемонията пък бяха отличени бивши състезатели, треньори и деятели, които през последната година са отпразнували свои лични юбилеи.
Българска телеграфна агенция има споразумение за сътрудничество с Музея на спорта.
Музеят на физическата култура и спорта се намира в специално пригодена зала в Националния стадион "Васил Левски". Той е създаден с решение на Бюрото на ВКФС (Върховен комитет за физическо възпитание и спорт) и с писмо на Министерство на културата от 26 април 1956 година. Първата музейна експозиция е открита на 30 март 1962 година.
Музеят на спорта е под номер 66 в списъка на 100-те национални исторически обекта.
/ГК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text