site.bta"Райфайзенбанк" започва набирането на средства за поставяне на автоматични дефибрилатори на обществени места
IF 13:27:31 18-01-2022
SS1323IF.022
Банка - дарителска кампания - кауза - дефибрилатори
"Райфайзенбанк" започва набирането
на средства за поставяне на автоматични
дефибрилатори на обществени места
София, 18 януари /Мирослава Митова, БТА/
"Райфайзенбанк" обяви инициатива за набиране на средства за поставяне на поне пет автоматични външни дефибрилатори на ключови места в пет града в България, които да бъдат използвани за оказване на първа помощ при сърдечен арест, съобщиха от банката.
Каузата на Фондация "Първите три минути" набира средства в рамките на дарителската кампания "Избери, за да помогнеш". Традиционната инициатива на Райфайзенбанк се провежда за тринадесета поредна година, като от 2009 г. досега банката, служителите и обществото са подкрепили общо 283 проекта с над 3,5 млн. лв.
Поставянето на автоматични дефибрилатори на обществени места предвижда и обучаването на хора за оказване на първа помощ, посочват от банката.
"Сърдечно-съдовите заболявания са водещата причина за смърт в целия свят, не само в България. А ние можем да променим тази тенденция. Поставянето на автоматични дефибрилатори на обществено достъпни места и масовото обучение на обществото за реакция при внезапен сърдечен арест е една от важните стъпки това да се случи.", обясни проф. д-р Иво Петров, директор на Клиника по кардиология и ангиология в "Аджибадем Сити Клиник" и един от двигателите на проекта за поставяне на автоматични дефибрилатори на обществени места.
"Самият автоматичен дефибрилатор не изисква медицинско или друго специализирано образование, за да го използваме. Ако инцидентът стане извън болницата - дали с дефибрилатора ще работя аз или учителка от детската градина, няма разлика. Автоматичният дефибрилатор сам прави анализ на сърдечния ритъм, сам определя необходимостта от дефибрилация, сам прави необходимите настройки за енергията на шока и сам го изпълнява", поясни проф. д-р Петров и допълни, че "в целия свят съществува практиката да има обществено достъпни автоматични дефибрилатори - когато пътуваме, непрекъснато ги виждаме на спирки, гари, фоайета на сгради, дори на улицата. Има градове, в които дефибрилатори има във всяко такси. Трябва много да работим, за да покрием тези стандарти в България, а те спасяват живот", добави кардиологът.
Другите институции и организации, които набират финансиране за проектите си чрез "Избери, за да помогнеш" 2021, са Български фонд за жените, Национален археологически музей, Рилски манастир, Военно-медицинска академия, Българската Коледа, многопрофилните болници в Кърджали и Монтана, Каритас България, Конкордия България, Фондация "Х.Степич", SOS Детски селища, Фондация "За нашите деца", ЮЗДП и Природен парк "Шуменско плато".
Дарение за избрания проект може да се направи чрез платформата izberi.rbb.bg и опцията "Дари с банкова карта", като линк към виртуалния ПОС терминал се намира под всеки отделен проект, включен в кампанията. Другите варианти за подкрепа на каузите са: през мобилното приложение "РаймОбайл" (RaiMobile), Райфайзен ОНЛАЙН или с банков превод директно по сметката на съответната организация, обясниха от финансовата институция.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text