site.btaВъв Варна няма да има недостиг на вода през туристическия сезон, каза управителят на ВиК


За този туристически сезон във Варна няма да има недостиг на вода, каза днес управителят на "Водоснабдяване и канализация - Варна" ("ВиК - Варна") ООД инж. Веселин Русев след среща на ръководството на дружеството с представители на туристическия бранш. Той допълни, че проблемът с недостига е глобален и дългосрочен.
Управителят припомни, че захранването с питейна вода във Варна се осъществява от два източника - язовир "Камчия" и карстовите извори на Девня. По думите му язовирът е на ръба на своите възможности и по тази причина държавата е ограничила с около 30 процента редовните количества, които се подават към "ВиК - Варна". По тази причина дружеството е принудено да снабдява града от карстовите извори. Според Русев това подлага на риск съоръженията на "ВиК - Варна", защото доставената вода минава през помпени агрегати и те са подложени на механичен и физически риск, и това оскъпява продукта на компанията.
Водоснабдяването на язовир "Камчия" се осъществява от деривационна тръба, която е много стара и в лошо физическо състояние, каза още Русев. По думите му това носи ежедневен риск, защото тръбата трябва да се пълни до определени количества и всяко намаляване водата в нея я подлага на риск по определени технически критерии.
От язовира към Варна се подаваха 2,6 милиона кубика вода на месечна база до есента на миналата година, след засушаването и свалянето на нивата за потребление на язовирите, количеството е коригирано на 2 милиона куб. метра, стана известно от думите му. Според Русев 2 милиона кубика е на ръба на половината количество, необходимо за Варна. Останалата част - 2 милиона кубика на месец, се подава от изворите в Девня. Това водоснабдяване минава през помпи и е рисково водоснабдяване, обясни Русев.
"От една година насам, за да еманципира доколкото е възможно от "Камчия" и понеже има много свободно количество вода от изворите, дружеството разработва идеен проект, с който смята да изгради нови мощности и да повиши подаването на вода от Девня", коментира управителят. Свободните количества вода ще бъдат прихванати, ще бъдат вкарани в помпи и с 10-километрово трасе ще се привърже към деривацията. По думите на управителя стойността на проекта е в рамките на 40-50 милиона лева. В момента той е на идейна фаза и трябва да се съгласува с отделните институции.
Областният управител проф. Андрияна Андреева допълни, че се работи по проекта, като от страна на областна администрация поемат ангажимента, след като бъде съгласуван с различните институции, да се предприемат действия за представянето му на държавно ниво и съответно за търсене на финансиране.
Ако се реализира проектът, проблемът ще бъде решен за години напред, но окончателно не мога да кажа, защото градът се разраства, каза в отговор на въпрос Веселин Русев. Презастрояването и разширяването на града също влияят върху количеството използвана вода, селата също се пренаселват, допълни Русев.
В областта населените места, които имат проблеми с водоснабдяването, са не повече от десетина, каза още управителят. При тях проблемът е, че поливат. Изразходват питейна вода, което е недопустимо, смята той. В отговор на въпрос дали могат да се налагат санкции на недобросъвестните, които използват питейна вода за поливане, Русев каза, че това може да направи само кметът.
Председателят на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите Павлин Косев пък коментира, че големите хотелски комплекси използват вода от пречиствателните си станции за поливане на райграс.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина