site.btaВъзможности за кандидатстване с проекти към Европейската космическа агенция бяха представени на събитие в Пловдив
Възможности за кандидатстване с проекти към Европейската космическа агенция (ЕКА) представиха на събитие в Пловдив експерти от Министерството на икономиката и растежа, както и от ЕКА.
"За 2023 г. страната ни е платила 2 млн. евро членски внос, а за миналата година - 2.5 млн. евро. На тази сума възлиза и бюджетът на програмите, чрез които ще се финансират български проекти", каза при откриването на информационната сесия заместник-министърът на иновациите и растежа Георги Ангелов. Той подчерта, че целта на България е да повиши нивото си на членство от кооперираща държава към асоцииран и пълноправен член.
През 2024 година страната е кандидатствала за финансиране с 12 проекта, като два са одобрени. Сред темите, по които и тази година ще се финансират проекти, са тези, свързани с качеството на въздуха, космически хранителни продукти, мониторинг на земеделски и горски райони, системи за мониторинг на хидроенергийни обекти като язовири и енергийни системи. Типичният успешен пример за сътрудничество е между компания и университет, посочи Ангелов.
До момента фокусът на българските проекти е бил върху наблюдение на Земята - продукти и услуги, които използват различни данни от космоса, за да решават проблеми на земята, каза Дженифър Нго-Ан от ЕКА. Тя представи Програмата за европейски коопериращи държави. Актуална и интересна в момента е темата с радиация, каза Нго-Ан и препоръча разработването на проекти в тази посока. Процедурите за кандидатстване към ЕКА ще бъдат отворени след лятото, като дотогава ще се провеждат информационни срещи.
Аграрният университет в Пловдив вече работи по проект, финансиран с 50 хил. евро от ЕКА, съобщи доц. д-р инж. Жулиета Арнаудова. Той представлява разработване на нова учебна дисциплина към магистърски програми. Курсът ще е свързан с дистанционно наблюдение на посеви, географска информационна система и насоки в използването и приложението на земните наблюдения за земеделието. Целта ни е да подготвим студенти, които да имат умения за използване на алгоритмите на програма "Коперник" и да подобрим знанията им относно дигитализацията в земеделието, посочи Арнаудова. Очаква се курсът, който ще е с продължителност 18 месеца, да бъде въведен през следващата учебна година.
Европейската космическа агенция е основана преди 50 години от 10 държава. В момента в нея членуват 23 страни, като България е кооперираща държава от 2015 година. Това е първото ниво на присъединяване към ЕКА. За да стане пълноправен член, дадена страна трябва да получи статут на асоцииран член. Очаква се през 2026-2027 г. да бъде решено дали страната ни ще премине в следващия етап в рамките на интеграцията към ЕКА.
/ПИП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина