site.btaЕй Ес Ем Ел се бори с несигурността около вносните мита


Производителят на машини за чипове Ей Ес Ем Ел (ASML), базиран във Велдховен, Нидерландия ще усети ефекта от вносните мита, но все още не е ясно до каква степен и дали това ще има финансово отражение. Компанията, заедно с други от сектора на чиповете, се опитва да сведе до минимум въздействието на тези фактори. Това заяви главният й изпълнителен директор на Кристоф Фуке при представянето на тримесечните финансови резултати, които се очакваха с голям интерес от финансовия сектор в целия свят, съобщава телевизия Ен О Ес. Въпреки че миналия уикенд беше съобщено, че ограниченията за внос, наложени от САЩ, няма да се прилагат за сектора на чиповете, впоследствие президентът Тръмп заяви, че работи по отделни мерки за бранша.
Ей Ес Ем Ел играе ключова роля в производството на чипове. Цената на акциите на компанията вече се понижи с 8,5 на сто през последния месец, а тази сутрин спадна с още 6 на сто.
Тези данни все още не показват никакво въздействие на митата. Ей Ес Ем Ел отчете приходи в размер на 7,7 млрд. евро, както се и очакваше. Прогнозата за растежа за тази година също не е коригирана. Въпреки това новите поръчки са по-малко, отколкото анализаторите очакваха.
Компанията все пак признава, че несигурността се е увеличила заради вносните мита на САЩ. Възможно е частите и машините, изнасяни от ЕС за САЩ, да поскъпнат поради митата. Възможно е и компонентите, изпращани от САЩ за други държави, също да бъдат облагани с по-високи ставки, се казва в телевизионния репортаж.
"Несигурността в макроикономиката се увеличи и засега ситуацията ще остане динамична", заяви Фуке.
Нови ограничения
Снощи президентът на САЩ Тръмп обяви нови ограничения за американските чипове, предназначени за Китай. Производители като "Енвидиа" (Nvidia) и Ей Ем Ди (AMD) вече ще трябва да искат разрешение, преди да доставят чипове на китайски компании.
Администрацията във Вашингтон иска да предотврати Китай да използва чиповете за разработване на свръхбързи компютри, които могат да се използват, наред с другото, за военни цели.
Според "Енвидиа" мярката ще й струва почти 5 милиарда евро, заключава репортажът.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина