site.btaОлаф Шолц предупреди, че световната икономика ще пострада след налагането на новите вносни мита на САЩ


След обявените нови реципрочни американски мита върху вноса на стоки в САЩ, германският канцлер в оставка Олаф Шолц предупреди за "атака" срещу световния търговски ред, предаде ДПА.
"Цялата световна икономика ще пострада от тези необмислени решения - компании и потребители по целия свят, включително САЩ", каза Шолц след среща с краля на Йордания Абдула II, който е на официално посещение в Берлин.
Канцлерът в оставка повтори коментарите на министъра на икономиката Роберт Хабек, който по-рано заяви, че американската "мания" относно тарифите може да причини "огромни щети в световен мащаб".
Хабек, който е и вицеканцлер на Германия в оставка, допълни, че въздействието от обявените от Доналд Тръмп вносни мита може да се сравни с руската инвазия в Украйна и последвалата европейска енергийна криза.
Митата са най-разрушителните за последните 90 години и биха могли да "задвижат спирала, която може да завлече държавите в рецесия" с "ужасни последици за много хора", добави вицеканцлерът.
Също днес, Алис Вайдел, лидер на крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ), определи тарифите като "отрова за свободната търговия".
Вайдел, чиято партия получи подкрепата на Тръмп и на Илон Мъск, който оглавява американското министерство за правителствена ефективност (DOGE), в навечерието на изборите в Германия по-рано тази година заяви пред ДПА, че САЩ трябва да бъдат убедени, че споразумение за митата би било за предпочитане пред налагането на едностранни тарифи.
"Не става дума за това дали ставките са разбираеми или оправдани, а за предотвратяването им", каза Вайдел.
Досега лидерът на "Алтернатива за Германия" хвалеше политиката "Америка на първо място" на Доналд Тръмп, както и защитата на националните интереси на САЩ от страна на американския президент, посочва ДПА.
Американските мита върху вноса на европейски стоки бяха разкритикувани и от Лейф-Ерик Холм, говорител на "Алтернатива за Германия" по икономическите въпроси в германския парламент.
"Това решение хвърля пясък в механизма на световната икономика", заяви той, призовавайки за преговори за предотвратяване на търговска война, вместо налагане на контрамерки.
Междувременно водещ германски икономист предупреди, че Германия е изправена пред тройна заплаха след обявените широкообхватни вносни мита на американския президент Доналд Тръмп. Лисандра Флак, ръководител на Центъра за проучвания в сферата на международната икономика към мюнхенския институт "Ифо", цитирана от ДПА, определи въведеждането на мита от 10 на сто върху вноса на всички стоки в САЩ и тарифи от 20 на сто върху износа от ЕС като "горчив ден за световната икономика".
Първоначално може да се очаква спад на брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия от 0,3 на сто, прогнозира Флак, но предупреди, че най-голямата икономика в Европа, която е силно зависима от износа на стоки като автомобили и химикали, вероятно ще бъде допълнително засегната от новата търговска политика на САЩ.
Първо ще пострада германският износ за САЩ - водещият пазар за ключовия автомобилен сектор на Германия, след което и износът за Пекин вероятно ще спадне значително, поради въздействието на американските тарифи в размер на 54 на сто върху вноса на китайски стоки, заяви Флак, допълвайки, че германската продукция вероятно ще се сблъска със силна конкуренция от държави, които ще търсят нови пазари за стоките си.
"Решаващият въпрос е как ще реагират другите държави, не само на митата на САЩ, но и на протекционизма като цяло", заяви Флак. Според нея "в най-лошия сценарий една (търговска) ескалация може да доведе (световната) търговията до застой".
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text