site.btaОкончателен доклад на Международната агенция за атомна енергия потвърждава стабилността на регулаторната рамка на България, но са необходими стъпки в аварийната готовност


България разполага със стабилна регулаторна рамка, но съществуват възможности за подобрения в стратегическо управление и аварийна готовност. Това показват резултатите от окончателния доклад от мисията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за преглед на регулаторната рамка на България в ядрената сфера, т.нар. IRRS (Integrated regulatory review service) мисия. "За нас е много важно посланието, че мисията е приключила успешно", каза председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски на пресконференция, на която представи резултатите от доклада.
Обхватът на мисията включва всички съоръжения и дейности в ядрената сфера, регулирани в България, както и всички организации, които имат съответните регулаторни отговорности и функции за надзор на всички съоръжения и дейности, включващи йонизиращо лъчение над нивата на освобождаване и всички ситуации на облъчване.
Мисията на МААЕ в България оценява положително работата на АЯР в регулирането на ядрени източници и безопасност, но препоръчва подобрения в националната политика за безопасност, увеличаване на бюджета и усъвършенстване на човешките ресурси и подобрение на нормативните актове.
Мисията е в съответствие и с препоръката на Директивата на ЕС за ядрена безопасност, която насърчава периодични прегледи на националните рамки и самооценки на компетентните надзорни органи за подобряване на ядрената безопасност на всеки десет години. Тя се е провела от 17 до 29 ноември 2024 г. и е била по покана на българската страна. В нея са участвали 16 експерти от 15 държави членки на МААЕ. В резултат на прегледа АЯР получи независима оценка на своите регулаторни дейности, включително предложения за бъдещи подобрения.
В доклада са включени 15 препоръки, 29 предложения за усъвършенстване на процесите и 7 области, в които България се представя добре. Бачийски обърна внимание, че броя на препоръките не е от значение. Важно е, че те са изпълними. Сред препоръките към правителството е необходимостта от приемане на национална стратегия за ядрената безопасност, както и увеличаване на бюджета на АЯР за привличане на специалисти в сектора. Въз основа на тези резултати АЯР ще насочи усилията си към укрепване на професионалния капацитет и усъвършенстване на процесите за управление на знанията и компетенциите. Правителството трябва да преразгледа и преработи Наредбата за аварийно планиране и аварийна готовност в съответствие с изискванията за безопасност на МААЕ.
Директорът на дирекция "Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите" в Министерството на здравеопазването Илия Тасев коментира, че мисията като цяло е успешна за България. По думите му резултатите, установени по време на мисията, са идентифицирали зони, които могат да бъдат подобрени. "Като цяло ние получихме увереност, че дейностите, които държавата осъществява чрез двете структури - Агенцията за ядрено регулиране и Министерството на здравеопазването, са били в правилната посока", отбеляза Тасев. Според него с препоръките, които са получени, могат да се подобрят дейностите и да се укрепи основната работа на здравното министерство с цел осигуряване на най-доброто за българските пациенти при провеждане на медицински изследвания.
Това е втората пълномащабна IRRS мисия за България. Съгласно методологията на МААЕ, IRRS процесът във всяка държава членка предвижда провеждането на 2 мисии – една пълномащабна и една последваща в страната, която цели да се проследи напредъка по направените вече препоръки и предложения от пълномащабната мисия. Последваща мисия се провежда обикновено в рамките на 2 до 4 години след пълномащабната.
От предишната мисия всички препоръки са изпълнени. Председателят на АЯР изрази увереност, че и тези препоръки ще бъдат изпълнени.
По повод бъдещите лицензионни стъпки за 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", които предстоят, Цанко Бачийски коментира, че АЯР ще може да ги обезпечи с наличния персонал. Оттам-нататък обаче регулаторът ще бъде затруднен, тъй като и при строителството, и при въвеждането в експлоатация, и при издаването на лицензия за експлоатация, ролята на АЯР става все по-важна. "Към момента, с допълнителни усилия и външна помощ, бихме могли да се справим с издаването на решение за проектиране и донякъде с разглеждането на техническия проект и неговото одобрение. По време на строителството неминуемо могат да възникнат изменения, които трябва да бъдат оценени от лицензианта, като се преценява дали тези изменения засягат безопасността. Това изисква специалисти, които да оценят дали предложените изменения влияят на безопасността. Доставките също са много важни. Те не се контролират пряко, но се контролира как лицензиантът изпълнява своите задължения по отношение на контрола на доставките.
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text