site.btaВременни ограничения за използването на вода имат около 64 населени места в 11 области към миналата седмица, каза Илия Тасев от МЗ
Според оперативна информация към предходната седмица около 64 населени места в 11 области в страната имат въведена някаква форма на временни забрани и ограничения относно използването на вода - от режим на водоснабдяване до ограничаване заради временно възникнал проблем или ограничаване ползването на водата за питейни цели, но без спиране. Това каза Илия Тасев, директор на Дирекция "Обществено здраве" в Министерство на здравеопазването, по време на заседанието на временната парламентарна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната.
Тасев посочи още, че по данни, подадени от 26 ВиК оператори, засегнатите са около 117 038 души в тези населени места.
На заседанието бяха изслушани представители на здравното министерство относно изискванията на наредбата за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, както и на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), които представиха краткосрочни и средносрочни прогнози за валежи, анализ на сезонното изменение на валежите и хидроложки анализ за състоянието на повърхностните и подземните води в страната.
Наблюдаваме подобрение в показателите по отношение качеството на водата, но за мен е по-притеснително е, че повече от 10-15 години имаме населени места в България, където има издадени от страна на здравните власти постоянни забрани за използването на вода за питейни цели, посочи Тасев. Поради наличие на манган в област Хасково има цял град, за който от 2007 г. е последната официално издадена забрана поради липса на изградена обезманганителна станция, даде пример той.
Тасев изрази надежда, че с общи усилия инвестиционните политики във ВиК сектора биха допринесли да бъде предоставена значително по-добра услуга на българските граждани, която и да крие по-малко рискове.
Гл. ас. д-р Силвия Стоянова от НИМХ каза, че според последна обобщена информация към края на януари данните за обема на речния отток в страната са малко под 1 млрд. куб. м - 936 куб. м, което е с 3 процента повече от обема на оттока през декември, но едва с 10 процента повече от обема на оттока през януари миналата година. От хидрологична гледна точка страната ни в момента се намира в период на зимно маловодие. Разчитаме на валежите от сняг, които ефективно да се натрупат в снежна покривка, която впоследствие в периода на пролетното пълноводие с повишаването на температурите и последвалото снеготопене да подхрани речния отток в страната, посочи още тя.
Относно състоянието на подземните води инж. Марин Иванов от НИМХ обясни, че като цяло през последните години има трайни тенденции на намаляване във всички райони на страната и във всички видове подземни води - в речните тераси, там където са изградени селищата и градовете, в карстови райони и планински масиви, дълбоки водоносни хоризонти. Всички имат тенденция на намаляване, но това на кой от всички фактори се дължи, на този етап не може да се каже, посочи той. Както миналото лято се случи, беше сухо, и всички започват да черпят най-лесно достъпната вода - подземната. Когато това черпене продължава и няма възстановяване, в един момент се стига до значително намаляване, обясни той, но не се ангажира да каже дали това намаляване на подземните води би могло да доведе до водна криза.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text