site.btaНедостигът на квалифициран персонал в общините е пречка за обществените поръчки, посочват експерти от Сметната палата и Световната банка
Управлението на приходите и обществените поръчки са сред основните предизвикателства, с които трябва да се справят общините у нас. Този проблем, особено в малките общини, е свързан и с пречките при набирането и задържането на квалицифицирани служители. Това бе констатирано по време на работна среща на експерти от Сметната палата и Световната банка, проведена днес в одитната институция, съобщават от нейния пресцентър.
Темата на срещата бе "Рамка за оценяване на ефективността и капацитета на общинската администрация". Тя е във връзка с поднационален преглед на публичните финанси в България (PFR) и Рамката за оценка на ефективността и капацитета на общинската администрация (MAPCAF).
На срещата присъстваха специалистите от Световната банка в областта на публичния сектор Аня Водапянов, Изабела Барати, Джонас Фалов, Педро Арицти и Драгош Дину.
Сметната палата беше представена от експерти в областта на финансовото управление и финансовите одити - Теодора Бакърджиева, Велислава Вълкова, Тома Дончев и Светослава Ениманева, посочва пресцентърът на Сметната палата.
Бяха обсъдени редица въпроси, свързани с управлението на инвестициите от общините, управлението на човешките ресурси и събираемостта на местните данъци. Като основни предизвикателства бяха посочени управлението на приходите и обществените поръчки.
Обществените поръчки са проблем заради сложната нормативна уредба и честите промени в нея. В извършените одити се констатират отклонения при планирането и възлагането на обществените поръчки, се посочва съобщението.
На срещата е отбелязано, че общините срещат трудности при кандидатстването по проекти, финансирани от Европейския съюз. Изискванията, които трябва да бъдат покрити от тях, са сложни, а липсват експерти, които да подготвят кандидатстването според установените правила. Допускането на пропуски води до финансови корекции при отчитането на проектите. За решаването на тези проблеми общините ползват услугите на външни консултанти, се посочва в съобщението.
Събираемостта на местните данъци и такси в общините постепенно се подобрява, но все още не е на задоволително ниво. По-голяма част от неплатените местни данъци и такси се дължат от фирми, беше съобщено по време на срещата.
Припомнено беше, че методиката за определяне на данъчни оценки в общините не е актуализирана от много години. Предстои да бъде приложена нова методика за определянето на такса битови отпадъци.
Засегнат бе и въпросът за изградените звена за "Вътрешен одит" в общините. Експертите на Сметната палата отбелязаха, че не във всички общини са назначени вътрешни одитори.
Представителите от българската одитна институция подчертаха, че процедурите при наемане на служители се спазват от общините. Общинските администрации се придържат към нормативните изисквания при наемането както на държавни служители, така и на служители по трудово правоотношение. В общините съществува проблем при изграждането на устойчив кадрови капацитет. В малките населени места съществува проблем с набирането и задържането на квалифициран персонал, което се отразява на качеството на работата на общините.
Бяха обсъдени и други специфични въпроси, свързани с одитите на общините в България и с българското законодателство в тази област, се посочва още в съобщението.
/ПИП/
news.modal.header
news.modal.text