site.btaВъзможностите значително надвишават рисковете, когато изкуственият интелект се използва отговорно, каза пред БТА Андрея Станчиу, директор на АССА за Южна Европа
![Възможностите значително надвишават рисковете, когато изкуственият интелект се използва отговорно, каза пред БТА Андрея Станчиу, директор на АССА за Южна Европа](/upload/10670260/download.jpg?l=1000)
![Възможностите значително надвишават рисковете, когато изкуственият интелект се използва отговорно, каза пред БТА Андрея Станчиу, директор на АССА за Южна Европа](/upload/10670260/download.jpg?l=1000&original=ece00cbc43ff4793e21a867bd67575436c7c8b88)
Възможностите значително надвишават рисковете, когато изкуственият интелект се използва отговорно, каза в интервю за БТА Андрея Станчиу, директор на Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители (АССА) за Южна Европа. Световният професионален орган в областта на счетоводството отбеляза 120 години от основаването си. Членовете на асоциацията надхвърлят 154 000, а в нея се обучават повече от 432 000 студенти от цял свят.
По думите на Станчиу изкуственият интелект (AI), по-специално генеративният AI, предизвика голямо вълнение в бизнеса, включително и в счетоводната професия. Въпреки това, както с всичко ново, това вълнение идва с известна несигурност и предпазливост. Съществуват реални притеснения относно въпроси като прекомерната зависимост от резултатите на AI, особено когато непълни или невалидни данни водят до грешки - това, което наричаме "халюцинации на AI" или опасността от неразбиране на моделите заради това, че AI се позовава само на вече събрана информация, обясни тя. Други бариери могат да бъдат рисковете за киберсигурността, притесненията за авторски права и дори страхът от пропуснати ползи заради липса на увереност в резултатите на AI, допълни Станчиу и акцентира върху това, че възможностите значително надвишават рисковете, когато AI се използва отговорно.
Според нея ключът е в силното управление, човешкия надзор и ясните политики за внедряване на AI. AI в комбинация с човешка експертиза може да бъде истинска революция за професията, като автоматизира повтарящите се задачи и така дава на счетоводителите и одиторите повече време да се фокусират върху стратегическите дейности като финансовото планиране и консултиране на бизнеса за растеж, каза тя.
Тя определи българските професионалисти като амбициозни, визионерски настроени и винаги с високи резултати в изпитите на ACCA.
Що се отнася до Европа, тенденцията, която наблюдаваме в професията, е липсата на кадри, така че ние работим в целия регион с регулатори, камари на одиторите и работодатели, за да намерим най-добрите решения на този проблем. Също така използваме нашия международен опит и ресурсите на партньорите ни, за да осигурим баланс между търсене и предлагане, посочи Станчиу.
Относно влезлите в сила европейски стандарти за нефинансови одити на компании, тя отбеляза, че внедряването на Директивата за корпоративното устойчиво отчетност (CSRD) е създало търсене на професионалисти с експертиза в нефинансовото отчитане. Въпреки че съществува пропуск в уменията в някои области, организации като ACCA активно се справят с това и предоставят специализирано обучение и квалификации по целия свят. В България и в други европейски страни се полагат усилия за повишаване на квалификацията на счетоводителите и одиторите, за да отговорят на тези нови стандарти.
Смятам, че благодарение на възможността за преход и координираните действия между регулаторите, националните органи и АССА като глобално тяло сега сме в много по-добра позиция, отколкото бяхме преди една година. Сътрудничеството между регулаторни органи, професионални и академични организации е решаващо, за да се осигурят достатъчно квалифицирани професионалисти в този преход, каза тя.
Следва пълният текст на интервюто:
Можете ли да очертаете последните тенденции в счетоводната професия в България и Европа?
- Като представител на най-голямата международна счетоводна асоциация, макар че аз отговарям само за Южна Европа (която включва 8 държави в нашия регион), мисля, че ще бъде най-добре да започна с глобалните тенденции. Първо, с всички бързи промени около нас постоянно трябва да преоткриваме финансовата функция, за да продължим да осигуряваме стойност и да отговаряме на предизвикателствата. По-конкретно наскоро публикувахме доклад, в който препоръчваме три основни начина за постигане на това: професионалистите трябва да се фокусират както върху краткосрочното максимизиране на печалбата, така и върху създаването на дългосрочна стойност (в Европа ще ни помогнат новите изисквания на CSRD); също така трябва да създадем доверие в предсказуемата информация и превантивното вземане на решения в променящия се свят, в който доверието е от съществено значение. Не на последно място ние самите трябва да придобием нови, гъвкави умения, кариерни пътеки и способности, и непрекъснато да се преоткриваме.
Тези въпроси обсъдихме с около 2500 професионалисти по света чрез различни изследователски методи и те ни казаха, че основните им притеснения са свързани с липсата на разбиране относно областите, в които финансите могат да добавят бизнес стойност; много компании все още възприемат финансите като разход, а текущият набор от технологии не отговаря на нуждите на организацията.
Що се отнася до Европа, тенденцията, която наблюдаваме в професията, е липсата на кадри, така че ние работим в целия регион с регулатори, камари на одиторите и работодатели, за да намерим най-добрите решения на този проблем. Също така използваме нашия международен опит и ресурсите на партньорите ни, за да осигурим баланс между търсене и предлагане.
По-конкретно за България мога да кажа, че откакто имах удоволствието да започна да представлявам ACCA тук преди 20 години, българските професионалисти са изключително амбициозни, визионерски настроени и винаги са с високи резултати в изпитите на ACCA. Имаме отлични отношения с Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС), нашите членове имат по-лесен път към квалификацията на одитор, работодателите в България ценят нашата квалификация и се стремим да предоставим повече стойност на професията в България като цяло чрез нашите дейности.
Потвърждават ли се притесненията на счетоводителите и одиторите относно интегрирането на AI (изкуствения интелект) в работния процес, или пък AI позволява на финансовите професионалисти да се фокусират върху по-сложни задачи като планиране и анализ на финансовото развитие на компаниите?
- Това е отличен въпрос, тъй като беше включен в анкетата, на която се позовах по-горе, която се казва "Финансова еволюция". AI, по-специално генеративният AI, предизвика голямо вълнение в бизнеса, включително и в счетоводната професия. Въпреки това, както с всичко ново, това вълнение идва с известна несигурност и предпазливост. Съществуват реални притеснения относно въпроси като прекомерната зависимост от резултатите на AI, особено когато непълни или невалидни данни водят до грешки - това, което наричаме "халюцинации на AI" или опасността от неразбиране на моделите заради това, че AI се позовава само на вече събрана информация. Други бариери могат да бъдат рисковете за киберсигурността, притесненията за авторски права и дори страхът от пропуснати ползи заради липса на увереност в резултатите на AI. Въпреки това възможностите значително надвишават рисковете, когато AI се използва отговорно. Ключът е в силното управление, човешкия надзор и ясните политики за внедряване на AI. AI в комбинация с човешка експертиза може да бъде истинска революция за професията като автоматизира повтарящите се задачи и така дава на счетоводителите и одиторите повече време да се фокусират върху стратегическите дейности като финансовото планиране и консултиране на бизнеса за растеж. Подходът "човек в процеса" е от съществено значение, при който професионалистите остават основни за валидиране на резултатите на AI и гарантиране, че те съответстват на бизнес целите и етичните стандарти.
Макар че все още има притеснение в това отношение, вярвам, че AI може да увеличи стойността на финансовите професионалисти. Когато има баланс между информираност, управление и обучение, AI не заменя счетоводителите, а им дава възможност да още по-ефективни стратегически съветници.
Ново изследване на ACCA разглежда управлението на риска в компаниите, с акцент върху здравните рискове. Какви са основните резултати и в каква степен те се отнасят за България?
- Изследването "Рисковете в здравеопазването: ролята на счетоводството" на ACCA се фокусира върху управлението на риска в здравеопазването и е проведено с почти 100 професионалисти по риск и финанси по целия свят. То подчертава важността на съгласуването на клиничното, оперативното и финансовото управление за ефективно справяне с бързо променящата се среда на риска. Когато тези елементи се интегрират, вземането на решения се подобрява - било то при разпределението на ресурси или предоставянето на висококачествена грижа за пациентите, което е обща мисия в здравния сектор. Едно от основните послания в доклада е призивът да се премахнат изолацията в рамките на организациите. Координираният подход към управлението на риска може да помогне при справянето с предизвикателства като нарушения в доставките, киберсигурност или дори етични решения в ерата на AI. Финансовите професионалисти играят централна роля в този преход. Те имат критично значение за създаването на доверие и прозрачност, осигуряването на отговорно използване на AI и разработването на системи за управление на риска, които да овластяват служителите да поемат обосновани рискове.
В България, въпреки че контекстът може да е различен, тези резултати са приложими. Здравните организации тук се сблъскват с много от същите предизвикателства, които съществуват и глобално, особено в управлението на ограничени финансови ресурси и балансирането на инвестициите в критични области като киберсигурността с предоставянето на грижи. Българските финансови професионалисти в здравеопазването също могат да се възползват от приемането на 11-те действия, посочени в доклада, като установяване на ясни метрики и КПИ, водене на съвместни дискусии между заинтересованите страни и насърчаване на етична култура.
Изследването подчертава, че финансовите професионалисти не са просто оператори в бек офиса. Те са стратегически лидери, влияещи на резултатите, които имат пряко въздействие върху грижата за пациентите. В България и извън нея този преход към интегрирано и целенасочено управление на риска е от съществено значение за навигацията в нарастващо сложната и взаимосвързана здравна среда.
Какво отличава дипломата по ESG от другите и какъв е интересът към нея в България и други европейски страни? Какви са нейните предимства?
- Дипломата на ACCA по устойчиво развитие се отличава със своя практичен и обширен подход, съчетаващ теоретични знания с приложение в реалния свят. Смятам, че тя е една от най-пълните програми за професионалисти в счетоводството и финансите. Тя осигурява необходимите умения за разбиране, измерване и отчитане на ESG фактори, като се съобразява с международните стандарти и рамки, като включва и значителен компонент от ESRS. Дипломата е високо ценена в цяла Европа, включително в България, тъй като организациите все повече поставят устойчивостта в центъра на своите бизнес стратегии. Нейните предимства включват повишаване на трудовата заетост, подкрепа за кариерното развитие и възможност за водене на отчети и ESG стратегии. Тъй като темата е нова, дипломата помага на професионалистите да изградят основите на знанието. Освен това дипломата е много модулна, така че хората могат да изберат всички или някои от четирите сертификата: устойчиви рамки и етика; устойчива стратегия и управление; устойчиво отчитане; устойчивото осигуряване.
Тази година влязоха в сила европейските стандарти за нефинансови одити на компании. Има ли достатъчно квалифицирани професионалисти в България и Европа, които да подготвят и сертифицират такива отчети?
- Внедряването на Директивата за корпоративното устойчиво отчетност (CSRD) създаде търсене на професионалисти с експертиза в нефинансовото отчитане. Въпреки че съществува пропуск в уменията в някои области, организации като ACCA активно се справят с това и предоставя специализирано обучение и квалификации по целия свят. В България и в други европейски страни, се полагат усилия за повишаване на квалификацията на счетоводителите и одиторите, за да отговорят на тези нови стандарти. Смятам, че благодарение на възможността за преход и координираните действия между регулаторите, националните органи и АССА като глобално тяло сега сме в много по-добра позиция, отколкото бяхме преди една година. Сътрудничеството между регулаторни органи, професионални и академични организации е решаващо, за да се осигурят достатъчно квалифицирани професионалисти в този преход.
Какви предизвикателства срещат финансовите професионалисти по отношение на нефинансовите одити?
- Счетоводителите и одиторите срещат предизвикателства при навигацията през сложни регулаторни изисквания, осигуряването на консистентност в отчетността и интегриране на нефинансови данни в съществуващите системи. Ще има много уроци след първата вълна на отчитане и одит на финансовите отчети по CSRD. Финансовите професионалисти трябва също така да развият по-дълбоко разбиране за ESG метрики, които са сравнително нови за много от тях. Друго значително предизвикателство е осигуряването на точност и надеждност на данните, тъй като нефинансовата информация често изисква участие от различни отдели. Изграждането на доверие и прозрачност в отчетността, особено в области като въглеродни емисии и социално въздействие, ще остане ключово за професията.
През ноември 2024 г. ACCA отпразнува своя 120-годишен юбилей. Каква е ACCA днес? Как отпразнувахте тази солидна годишнина в България?
- 120-годишнината на ACCA отбелязва овластяването на счетоводителите по целия свят. Една от най-вдъхновяващите истории, които съм чувала в професионалния си живот, е как през 1940 г. по време на Втората световна война, с помощта на Червения кръст, нашата организация е дала възможност на военнопленниците да полагат изпити за ACCA. Не мога да си представя как са организирали изпитите или как са се чувствали тогавашните колеги в ACCA или пък самите пленници. Това е история за човешкия непоклатим дух.
Днес ACCA е глобален лидер в професионалното счетоводство с членове и студенти в 178 държави, ангажирани с иновации и формиране на бъдещето на професията. В България и в цяла Европа отпразнувахме този етап, като се свързахме с нашите членове и партньори, организирахме събития, за да подчертаем нашите общи постижения и да се огледаме върху пътя към създаване на стойност за обществото. В глобален план засилихме ангажимента си като предоставихме квалификации и ресурси, които помагат на членовете ни да се ориентират в промените и да процъфтяват в еволюиращата бизнес среда.
Каква е вашата прогноза за 2025 година?
- За 2025 година моите пожелания са свързани с това да има прогрес в предсказуема и стабилна среда, колкото е възможно. Надявам се да продължи сътрудничеството между счетоводителите, бизнеса и регулаторите, за да се стимулират иновациите, устойчивостта и включването. Пожелавам на членовете на ACCA в България и в цяла Европа да се продължат да се развиват като доверени съветници в своите организации, да използват новите възможности, създадени от технологичния напредък и инициативите за устойчивост. Знам също, че ACCA ще остане лидер в професионалното образование по целия свят като формира един по-добър и устойчив свят за всички, защото е хубаво поне да имаме една сигурност в този климат на постоянни промени.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text