site.btaТърговска война, нови мита и политиката на САЩ към страни партньори
Очаквано, след повторното встъпване на Доналд Тръмп в длъжност като президент на САЩ, търговската война между САЩ и търговските им партньори набра скорост през изминаващата седмица, предизвиквайки вълна от критики и опасения за бъдещето на международната търговия. Актуалната информация за развитието на събитията обобщава Франс прес.
САЩ обяви търговска война на Китай
Във вторник САЩ наложиха 10 на сто увеличение на митата върху всички продукти, внасяни от Китай. Пекин отвърна с митнически ставки в размер на 15 на сто върху вноса на въглища и втечнен природен газ (LNG), както и 10 на сто мито върху петрола. Тарифите засягат също както и вноса на селскостопанска техника, така продукцията на някои автомобилни компании, като се очаква мерките да влязат в сила на 10 февруари, понеделник.
Засега "(китайските) ответни мерки са много по-малко пропорционални", отбелязва американската инвестиционна "Голдман Сакс" (Goldman Sachs). Новите китайски мита засягат американски стоки на стойност 14 милиарда долара, докато облагането, обявено от Доналд Тръмп, засягат китайски стоки на стойност 525 милиарда долара.
"Комбинацията от контрамерки обаче предполага по-координиран подход" от Китай, който в същото време вече затегна ограниченията си върху износа на критични минерали и обяви антимонополно разследване срещу американския технологичен гигант "Гугъл" (Google).
Сега е време за преговори между двете водещи световни сили - Доналд Тръмп увери в понеделник, че разговорът с китайския си колега Си Цзинпин може да бъде неизбежен, преди да уточни, че "не бърза" да го проведе.
Снощи все пак американската позиция бе леко смекчена, като Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед за отлагане на митата върху вноса de minimis от Китай на по-евтини стоки, които не надвишават определена стойност и не биват облагани с тарифи.
Отлагането ще остане в сила, докато американското търговско министерство е в състояние да потвърди, че са налице процедурите и системите за обработка на пакетите и събиране на приходите от митата. Така нареченото изключение de minimis позволява да не се облагат с митнически тарифи вносни продукти под определена стойност, "за да бъдат избегнати разходи и неудобства за правителството, непропорционални на сумата на приходите, които иначе биха били събрани".
Мексико и Канада отстъпиха
Веднага след като бяха въведени, наложените от страна на САЩ мита срещу южния и северния им съсед бяха отложени. Ставките от 25 на сто върху вноса от Мексико и Канада ще бъдат преразгледани в рамките на един месец, след ангажименти от двете страни за справяне с нелегалната емиграция и контрабандата на фентанил.
Набелязана по време на първия мандат на Тръмп, Канада беше готова да отговори. Провинция Онтарио, икономическото сърце на страната, се отказа да наложи забрана на американските компании да участват в обществени поръчки и да анулира договор с компанията "Старлинк" (Starlink) на Илон Мъск, който вече част от администрацията на американския президент.
Европа в полезрението на Тръмп
Европа също изглежда е в полезрението на Доналд Тръмп, който в края на миналата седмица увери, че "много скоро" ще вземе решение по отношение на търговията на САЩ с Европейския съюз.
Брюксел от месеци работи по сценарии, за да гарантира, че Общността е готова да се справи в случай на търговски конфликт. Секторите, които са изложени на най-голям риск, са тези на автомобилостроенето, машинното оборудване и металургията.
По време на първия си мандат (2017-2021 г.) Доналд Тръмп наложи мита върху европейския износ на стомана и алуминий, припомня АФП.
40 на сто от европейския износ за САЩ може да бъде обект на митнически такси, което може да представлява 1 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС, изчислява "Голдман Сакс".
"Ние ще бъдем готови за трудни преговори, ако се наложи", предупреди във вторник председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, като призова "решенията да се вземат без никакви емоции или носталгия по един отминал свят".
Реорганизация за предприятията
Бизнесът може да бъде засегнат от митата по много различни начини. Американският гигант в производството на играчки "Мател" (Mattel), собственик на известните кукли "Барби" (Barbie), обяви във вторник, че може да се наложи да повиши цените, защото някои от компонентите за производство са внос от Китай.
За чуждестранните фирми, изнасящи стоки за САЩ, митата биха ги лишили от важен пазар. Някои може да бъдат принудени да преместят производството си в САЩ. Това най-вече се отнася за производители от европейския автомобилен сектор, които имат заводи в Мексико.
"Това е порочен кръг, който придобива цикличен характер. Дори ако митата не влязат в сила, ще има загуба на потенциал", отбелязва Ана Боата, икономист в компанията за застраховане на търговски кредити "Алианц Трейд" (Allianz Trade) пред АФП, заявявайки, че "компаниите не инвестират" в случаи на икономическа несигурност.
Глобализацията е под въпрос
Вълната от протекционизъм, инициирана от Доналд Тръмп и неговата стратегия, насочена към благоприятстване на двустранните преговори, отново поставя под въпрос ограничаването на глобализацията, която вече е силно засегната след пандемията от КОВИД-19 и войната в Украйна.
Още повече, че в Световната търговска организация (СТО), символ на структурираната глобализация, механизмът, който трябваше да позволява мирното разрешаване на спорове, е блокиран от години заради САЩ.
Засега обаче няма място за паника. "Международната търговия продължава да расте", обяви неотдавна пред АФП бившият генерален директор на СТО Паскал Лами. "Глобализацията се променя, движи се по-бавно, но във всеки случай не се влошава", допълни той.
Това е "нов (световен) ред, при който най-слабите (икономически държави) трябва водят проактивни преговори", допълни Ана Боата.
Още от същото?
Тръмп заяви снощи, че идната седмица ще обяви понататъшни "реципрочни" мита, предаде ДПА.
На въпрос за мита върху продукти от Япония след срещата му с японския премиер Шигеру Ишиба американският президент отговори с общи фрази, говорейки за "реципрочна търговия, така че да бъдем третирани по еднакъв начин с други страни. Не искаме нищо повече, нищо по-малко".
Тръмп спомена, че в понеделник или вторник предстои ново съобщение по тези въпроси.
"Мисля, че това е единственият справедлив начин да го направим, така че никой да не пострада", каза той. "Те обвиняват нас, ние обвиняваме тях. Това е едно и също нещо и изглежда, че се движа в тази посока, за разлика от митата с фиксиран размер", допълни той.
Тръмп заяви, че въпросът за митата не е бил обсъждан много по време на срещата му с японския премиер. Не стана ясно към кого ще бъдат насочени новите мерки, допълва ДПА.
/СЛС, ЕС /
news.modal.header
news.modal.text