site.btaВ молдовския сепаратистки регион Приднестровие възобновяват нормалния режим на електрозахранването и отоплението на домакинствата
Властите в сепаратисткия регион Приднестровие в Молдова преустановиха прекъсванията на електрозахранването и започнаха да възстановяват отоплението за домакинствата, след като доставките на природен газ, финансирани от Европейския съюз, бяха възобновени, предаде Ройтерс.
Приднестровието разчиташе на руски газ, но от 1 януари т.г., когато срокът на договора за транзит през територията на Украйна изтече, бе изправено пред енергийна криза.
Молдовската енергийна компания "Молдовагаз" направи първата си доставка на природен газ от 3 милиона кубически метра синьо гориво в събота за проурския сепаратистки регион, припомня Ройтерс.
"Приоритет сега е стартирането на отоплителната система", заяви пред репортери Вадим Красноселски, ръководител на администрацията на региона.
"Трябва да повишим температурата в централната отоплителна система, за да могат жителите да отопляват домовете си. Спиранията на тока са преустановени", допълни той.
Красноселски изрази благодарност към председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен за предоставянето на 64 милиона евро (65,9 милиона долара), с които бяха финансирани доставките на газ.
Средствата от страна на ЕС са предназначени да осигурят газ за нуждите на Приднестровието за първите 10 дни на февруари, като все още няма уредени доставки за след този период. Наличният газ трябва да се използва "с максимална ефективност", заяви Красноселски.
От събота, 1 февруари, държавната енергийна компания на Молдова "Енергоком" (Energocom) купува газ за Приднестровието от европейските пазари - около 3 милиона кубични метра дневно.
Молдова досега разчиташе на топлоелектрическата централа "Кучурган", разположена в Приднестровието, за да си осигури евтина енергия. Кишинев обаче смята за по-изгодно да купува енергия от доставчици в европейския пазар.
След като Украйна отказа да поднови сделката за транзит, Молдова поиска от руския гигант "Газпром" да доставя газ по алтернативни маршрути, предимно от Турция.
"Газпром" посочи, че не може да възобнови преноса на газ за Молдова, докато властите не възстановят неизплатени дългове в размер на 709 милиона долара, сума, която Кишинев оспорва.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text