site.btaНаправеното през следващите 5 г. ще предопредели бъдещето на Европа за идните десетилетия, каза Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на ЕК в България
Европейската комисия много коректно формулира мотото, че това, което ще бъде направено през идните 5 години, ще предопредели бъдещето на Европа за следващите 50 години. Настоящата 2025-а е годината на ключови мерки и реформи - виждаме действително големи промени в глобалната икономика, ново лидерство в САЩ, като най-важното послание е независимо от трудностите ЕС да продължи да бъде единен в своите искания и политики. Това каза Йорданка Чобанова, председател на Европейската комисия в България в рамките на събитие на Евроклуба при БТПП, което се провежда днес в София.
Темите на днешната дискусия включват първите 100 дни на новата Европейска комисия, България в Шенген – преимущества и предизвикателства, постигнати резултати в периода на унгарското председателство на Съвета на ЕС през втората половина на 2024 г. и приоритети на полското председателство на Съвета на ЕС.
В събитието участват Н. Пр. г-н Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария, заместник-ръководител на мисията на Посолството на Република Полша Анна Янишевска-Фрачек, д-р Ингрид Шикова, председател на Евроклуба и създател на катедра "Европеистика" в СУ, представители на дипломатическия корпус в България, политици, банкери, предприемачи – членове на БТПП.
По думите на Чобанова, поредица от решителни стъпки ще бъде направена точно в първите 100 дни на новата Европейска комисия. Вече беше предложен и европейски план за действия относно киберсигурността на болниците и доставчиците на здравни услуги.
Цифровизацията предизвика революция в здравеопазването. Кибератаките обаче могат да бъдат причина да се забави провеждането на тези медицински процедури, да се претовари спешната помощ, да има нарушен ритъм на жизненоважните услуги, като в най-тежките случаи можем да говорим за засягане на живота на европейските граждани, каза Чобанова.
Тя посочи, че множество значими киберинциденти се регистрират в сектора на здравеопазването всяка година, което е предпоставка за предлагането на общоевропейски план за действие, който ще има за цел създаване на общоевропейски център за подкрепа на киберсигурността на болниците.
Чобанова отбеляза, че през следващите 5 години ЕК ще бъде фокусирана върху инвестициите, като те трябва да бъдат фокусирани в иновации, а за това е необходимо финансиране, което от своя страна поражда необходимостта от довършването на толкова важния общ капиталов пазар.
Европа има силни предпоставки да бъде номер едно по иновации, тъй като има мощна фундаментална наука, университети, има добра стартъп екосистема, като тук България има голямо предимство, тъй като по предприемачество България е номер едно в ЕС, отбеляза Чобанова.
По думите ѝ, финансирането на тези стартъпи е слабо място, което пречи тези предприятия да останат тук в ЕС. По отношение на задържането на мозъците на Европа, трябва да бъдат предприети мерки.
Има идея за засилване на т. нар. синя карта на Европа, да бъде подобрена така, че мозъците от Европа и от трети страни да бъдат привлечени към ЕС, каза тя.
Предстои да бъде разработен и пакта за чиста промишленост. Този пакт е ключов, тъй като включва мерки за декарбонизацията. Трябва да бъдат опростени регулациите за изготвянето на технологии за чиста енергия и да се осигури достъп до енергийни суровини, посочи тя, добавяйки, че Европа е широко отворена за сътрудничество със своите търговски партньори от целия свят и от третите страни.
Чобанова отбелязва, че до 10 март ЕК предстои да излезе с инициатива относно инфраструктурни комплекси за изкуствен интелект.
Чобанова посочи, че според "Евробарометър" 71 на сто от гражданите са уверени, че ЕС трябва да укрепи своя капацитет в производството на военна техника, а 77 на сто подкрепят обща политика по отношение на сигурността.
За това бе назначен и комисар по отбраната, като още в първите 100 дни ще бъде представена и Бяла книга за бъдещето на европейската отбрана, която ще постави фокус върху връзките между ЕС и НАТО, стана известно от думите на председателя на ЕК в България.
Ще бъде поставен фокус и върху селското стопанство и храните. Акцент ще бъде поставен върху семейните стопанства, които обработват земята, отново с фокус намаляване на бюрокрацията.
Чобанова отбеляза още, че ще има преглед на политиката по разширяването на ЕС, тъй като това е важен приоритет за ЕК.
България тук има важна роля като държава, която е съседна на тези страни, особено на страните от Западните Балкани, каза тя, уточнявайки, че разширяването на ЕС е дългосрочна инвестиция в стратегическата сигурност и усилването на икономическия растеж и просперитет на всички нас като една общност.
По думите на Чобанова, през първите 100 дни предстои да се създаде младежки съвет към председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, тъй като младежите са най-чувствителни към несправедливостите в обществото и техния глас трябва да бъде чут.
/ИЦ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text