site.btaКРС реши да не образува производство по отнемане на издадените на мобилните оператори разрешения
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) прие на извънредно заседание решение да не се образува производство по отнемане на издадените на мобилните оператори разрешения, съобщиха от комисията.
БТА припомня, че вчера от Комисията за защита на потребителите (КЗП) съобщиха, че председателят й Мария Филипова е изпратила мотивирано писмо до председателя на КРС, издала лицензите на трите мобилни оператора, с предложение да ги отнеме. Те обясниха, че Законът за защита на потребителите вменява на КЗП категоричното задължение да предприема решителни действия за защита на обществения интерес. Сред тези действия е правото и задължението да предложи отнемане на лиценз или разрешително за упражняване на дейност, когато е налице влязло в сила наказателно постановление за нарушение на закона, посочиха от КЗП. От комисията добавиха, че в случая със системните нарушения на мобилните оператори, този механизъм представлява крайно необходима мярка за гарантиране спазването на правата на гражданите и осигуряване на законосъобразност в сектора.
Според КРС обаче предложението за отнемане или прекратяване на разрешенията на мобилните оператори противоречи на Закона за електронните съобщения (ЗЕС) и на европейската правна рамка. То представлява и непропорционална мярка, тъй като не съответства на целите, които се преследват с разрешителния режим, установен в европейска директива - да се гарантира правна сигурност и да се насърчи регулаторната предвидимост, с цел установяване на сигурна среда за инвестиции, по-специално за нови безжични широколентови съобщения, посочват от КРС. Те обясняват, че в тази връзка е и приетото от тях решение да не се образува производство по отнемане на издадените на мобилните оператори разрешения, тъй като не са налице изчерпателно предвидените основания по Закона за електронните съобщения.
От КРС отбелязват още, че отнемане на лиценз на мобилен оператор е крайна мярка и считат, че поставеният от КЗП потребителски проблем може да се реши чрез въвеждане на възпиращи санкции в специализираното законодателство.
От телекомуникационна регулатор заявяват още, че съвместно с други компетентни администрации, ще работят за подобряване на качеството на услугите на мобилните предприятия.
По-рано днес от Алианса на технологичната индустрия (АТИ), представляващ телеком сектора в България, изразиха в позиция "категорично несъгласие с безотговорните и некомпетентни изявления на председателя на КЗП, призоваващи за отнемането на лицензите на мобилните оператори". Според тях изявлението на КЗП от 20 януари e не само лишено от обективност и правна аргументация, но и изпраща тревожен сигнал към чуждестранните инвеститори и стратегическите партньори на България. Нагнетяването на популистки внушения срещу ключов сектор е безпрецедентен акт, който застрашава сигурността и икономиката на страната, заявиха от АТИ.
Очевидно Алиансът не счита, че дейността по защитата на потребителските права заслужава вниманието на трите оператора, посочва председателят на КЗП Мария Филипова в съобщение от днес, разпространено от КЗП. Най-лошо впечатление оставя фактът, че в становището на АТИ нито веднъж не се коментира мнението на клиентите на трите телекома, добавя тя. Според Филипова представената от АТИ гледна точка е изключително едностранчива и отчита единствено интересите на трите оператора. Явно потребителят, според тях, не е съществена част в отношенията му с търговците и е длъжен само да плаща "изгодните" за него цени. Особено притеснително е, че Алиансът квалифицира като необосновани твърдения, установените и доказани факти с влезли в сила съдебни решения, заявява още Филипова. Несъобразяването от страна на мобилните оператори с волята на законодателната власт, неприемането на изпълнението на законовите задължения на КЗП и неизпълнението на влезли в сила съдебни актове подкопава правовия ред и устоите на демократичното общество в България, посочва Мария Филипова.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text