site.btaФондът на фондовете започва пазарни консултации за три финансови инструмента в направления "Дигитализация", "Води" и "Отпадъци"
Фондът на фондовете (ФнФ) започва пазарни консултации във връзка със структурирането на три финансови инструмента в направления "Дигитализация", "Води" и "Отпадъци", по които общият публичен ресурс възлиза на над 155 млн. лева, съфинансирани от Европейския съюз. Това съобщават от ФнФ.
От тях 90 млн. лв. са предназначени за инструмента за "Дигитализация", подкрепен по програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027. Другите два инструмента се финансират по Програма "Околна среда" 2021-2027, като 37,3 млн. лв. са насочени за приоритет "Води" и 28 млн. лв. за "Отпадъци".
Консултациите по трите инструмента ще се проведат в периода от утре, 22 януари, до 5 февруари.
Предвижда се инструментът за "Дигитализация" да се изпълнява под формата на портфейлна гаранция с таван на загубите, която покрива частично кредитния риск на финансовите посредници по финансирането, предоставено на целевите крайни получатели, обясняват от ФнФ. Целта на инструмента е да осигури инвестиционно и оборотно финансиране и финансов лизинг на микропредприятия, малки и средни предприятия и предприятия със средна пазарна капитализация при облекчени условия за стимулиране на инвестиции за внедряване или създаване и разработване на проекти за цифрови технологии и решения в областта на Индустрия 4.0. Инвестициите трябва да са насочени към оптимизация и автоматизация на съществуващите процеси, с цел подобряване на ефективността и повишаване на производителността и конкурентоспособността на предприятията.
Структурата на инструмента по приоритет "Води" предвижда финансиране и/или индивидуални гаранции за частично покриване на кредитния риск на финансовите посредници. Той има за цел да осигури инвестиционно, оборотно финансиране и финансов лизинг при облекчени условия за допустими инвестиции във ВиК сектора. От ФнФ обясняват, че приоритетно средствата ще се насочат към шестте новоконсолидирани ВиК оператора - Велико Търново, Габрово, Плевен, София-област, Търговище, Хасково, както и ВиК Добрич. Могат да се финансират и проекти на консолидирани ВиК оператори, които са разделени на фази между програмните периоди 2014-2020 г. и 2021-2027 г., както и допустими инвестиции на други консолидирани ВиК оператори, за които няма осигурена безвъзмездна финансова помощ.
Инструментът по приоритет "Отпадъци" се предвижда да бъде структуриран под формата на финансиране със споделяне на риска, което ще се предоставя на финансовите посредници. Целта му е да осигури инвестиционно, оборотно финансиране и финансов лизинг при облекчени условия за целеви крайни получатели и инвестиции, насочени към мерки за рециклиране на битови, производствени и строителни отпадъци, извършвани от рециклиращи предприятия, както и мерки, насочени към управлението на битовите отпадъци в задълженията на общините по Закона за управление на отпадъците.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text