site.btaВеликобритания и Китай възобновиха икономическия си диалог на среща в Пекин
Китай и Великобритания възобновиха взаимния си диалог по икономически и финансови въпроси след шестгодишно прекъсване, предаде Асошиейтед прес. Това стана по време на посещението на британския министър на финансите Рейчъл Рийвс в Пекин, където тя е придружена от делегация от британски бизнес лидери и високопоставено служители, отговарящи за финансовата политика на Великобритания. В столицата на втората по големина икономика в света представителката на лейбъристкото правителство се срещна с вицепремиера Хъ Лифън и вицепрезидента Хан Чжън и други високопоставени служители.
Форматът на срещите известен, като Китайско-британски икономически и финансов диалог, за последно бе проведен през 2019 г. и след това прекъснат заради пандемията от КОВИД-19 и влошаването на двустранните отношения.
Лондон се надява, че подновените диалози ще помогнат за премахване на бариерите, пред които са изправени фирмите в Обединеното кралство, когато искат да изнасят или разширяват дейността си в Китай.
Днешната среща е "крайъгълен камък в отношенията между Великобритания и Китай с провеждането на първия икономически и финансов диалог между нашите страни от почти шест години", каза Рийвс. Тя допълни, че срещата е сигнал за "ангажимента на новото правителство на Обединеното кралство за насърчаване на стабилно, дългосрочно партньорство" с Китай и желанието за засилване на икономическото сътрудничество.
Великобритания иска да подобри взаимодействието в области като устойчиво финансиране, свързаност на капиталовите пазари, пенсионно и регулаторно съответствие, както и при търговията и инвестициите, добави Рийвс.
От своя страна вицепремиерът на Китай Хъ посочи, че страната му и Великобритания трябва да подобрят сътрудничеството в търговията и инвестициите, чистата енергия, финансовите услуги, зелената икономика, биомедицината, изкуствения интелект и други области. "Ние сме готови да работим с Обединеното кралство, за да създадем справедлива и недискриминационна бизнес среда и да предоставим добри условия на компаниите от двете страни да инвестират и да оперират на двата пазара".
Китайско-британските връзки се влошиха след поредица от взаимни обвинения в шпионаж, подкрепата на Китай за Русия във войната в Украйна и репресиите срещу гражданските свободи в Хонконг, бивша британска колония, допълва Асошиейтед прес.
Британски високопоставни служители за посочили още, че Рийвс също така ще настоява Пекин да спре своята материална и икономическа подкрепа за руските военни усилия в Украйна и ще повдигне въпроса за правата и свободите в Хонконг.
Делегацията включва управителя на централната банка на Великобритания (Bank of England, Банк ъв Ингланд) Андрю Бейли, ръководителите на финансови регулатори, борсови оператори и др.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text