site.btaНад 400 пъба в Англия и Уелс затварят врати окончателно тази година поради нарастващите им разходи
Броят на пъбовете в Англия и Уелс, които окончателно са прекратили дейността си, е скочил значително тази година. Като цяло броят на пъбовете в двете съставни области на Великобритания спада за първи път под 39 000, сочат официални данни, цитирани от ДПА.
В периода януари-декември 2024 г. общо 412 заведения в Англия и Уелс са били съборени или трансформирани за други цели, сочат официални правителствени данни. Броят на пъбовете, включително временно неработещите и предлаганите под наем, е спаднал до 38 989, показват данни, събрани от компанията за недвижими имоти "Алтъс груп" (Altus Group).
Всеки месец средно по 34 пъба окончателно са били затваряни през годината.
Това беше най-резкият спад в броя на пъбовете от 2021 г., когато секторът беше силно засегнат от пандемичните ограничения и скока на цените на енергията.
Броят на пъбовете във Великобритания вече е намалял с повече от 2000 от началото на 2020 г.
Последните данни идват на фона на растящи разходи и предпазливо харчене от страна на потребителите, които се сблъскваха с проблеми като високите лихви по кредити и наемите.
През април догодина ще влязат в сила редица нови правителствени политики, които също ще доведат до рязък скок на разходите за много собственици на пъбове.
"Много собственици на пъбове, с които разговарям, са изключително притеснени, че това може да е последната им Коледа, като се има предвид комбинацията от ръст на ставките, която работодателите ще трябва да плащат в националното осигуряване, увеличенията на минималната заплата и намаляването на отстъпката от дължимите данъци, свързани с притежаваните или наеманите от тях обекти - от 75 на 40 на сто през 2025 г. Много заведения вече няма да могат да извършват дейност, което прави терените, върху които се намират, още по-привлекателни за алтернативни инвестиции", заяви водещият експерт по данъчно облагане на имуществото от "Алтъс Груп" Алекс Пробин.
"Пивоварите и пъбовете внасят милиарди в бюджета и поддържат повече от милион работни места, така че знаем, че закриването може да има катастрофално въздействие както върху държавната хазна, така и върху пазара на труда", обяви генералният директор на браншовата организация "Бритиш биър енд пъб асошиейшън" (British Beer and Pub Association) Ема МакКларкин.
"Ние сме готови да помогнем на правителството да въведе така необходимата промяна, която ще разруши бариерите, които спират нашия сектор да допринесе още повече за икономиката и да наеме повече хора от всякога", допълни тя.
Новите данни също така сочат, че Лондон е загубил най-много пъбове през 2024 г. - 55, с което броят им в града достига 3470 в края на годината.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text