site.btaИкономиката на Германия ще расте с между 0,4 на сто и 1,1 на сто през 2025 г., сочи анализ на "Ифо"
Икономическият институт "Ифо" представи днес два прогнозни сценария за развитието на икономиката на Германия. Това се налага заради високите нива на несигурност, отчетени при икономическото развитие на страната, сочи анализ на германския аналитичен център, получен днес на електронната поща на БТА.
Ако бъдат взети правилните политически решения, свързани с развитието на икономиката на Германия, то тя може да постигне растеж от 1,1 на сто през 2025 г., сочи анализът на "Ифо".
Другият сценарий, който институтът представя, предвижда икономически ръст от само 0,4 на сто. Това е възможно да се случи, ако "германската икономика не преодолее структурните предизвикателства, пред които е изправена", отбелязва аналитичният център.
"В момента все още не е ясно дали сегашната фаза на (икономическа - бел. ред.) стагнация е временно явление или е нещо постоянно, и следователно представлява болезнена промяна в икономиката", посочва ръководителят на отдела за икономически прогнози на "Ифо" Тимо Волмерсхаузер.
Експертът допълва, че ограниченият брой на поръчките, които компаниите получават от своите клиенти, оказва негативно влияние върху икономиката на Германия. Това се дължи и на поскъпналото кредитиране заради повишаването на основните лихвени проценти от страна на водещи централни банки, предприето за да бъде овладяна инфлацията.
От друга страна обаче покупателната способност на германските потребители се възстановява, а натискът на инфлацията в Германия ще продължи да намалява, отбелязва анализаторът. На този фон и в двата сценария, представени от "Ифо", тя достига средно годишно ниво от 2,3 на сто през 2025 г. и 2 на сто през 2026 година.
Германският икономически институт предвижда общ икономически ръст на страните от еврозоната от 1,2 на сто. За САЩ прогнозата е за ръст на икономиката от 2,5 на сто, а за Китай - от 4 на сто.
Решаващият фактор за развитието на икономиката на Германия, която е експортно ориентирана, е "дали тя още един път ще успее да се възползва от икономическия растеж на други държави", посочва Тимо Волмерсхаузер.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text