site.btaОБНОВЕНА Министерският съвет прие бюджетните проектозакони за 2025 г.
На днешното заседание на Министерския съвет бяха приети проектите на Закон за държавния бюджет на България за 2025 г., Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО), съобщи служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието.
Министър Петкова припомни, че Министерството на финансите е подготвило анализ за тенденциите за нарастване на приходите и разходите. „Още през септември беше установено, че разходите значително изпреварват приходите. Приходите годишно нарастват около 4-5 млрд. лв., съответно разходите нарастват със значителни темпове. В резултат на това беше установена разлика между приходите и разходите за 2025 г. в размер на 18 млрд. лв., при дефицит от 3 % от брутния вътрешен продукт (БВП). Прогнозният за 2025 г. БВП е 215 млрд. лв., тоест около 6,4 млрд. дефицит“, посочи Петкова.
„Беше поставен въпросът тези 11-12 млрд. как да бъдат стопени, за да се достигне максималният размер на дефицита, заложен в Закона за публичните финанси. Министерството на финансите разработи пакет от приходни и разходни мерки, които бяха обсъдени“, припомни още тя.
Министър Петкова добави, че България е на прага на приемането в еврозоната и трябва да се придържа към определени критерии.
Приходна част
Министър Петкова подчерта, че приходите в бюджета са оценени на база на публикуваната есенна макроикономическа прогноза на Министерството на финансите, като планираните приходи възлизат на 92 млрд. лв. Общото увеличение на данъчно-осигурителните приходи е 15,7 млрд. лв., уточни тя. Като мерки с най-голям бюджетен ефект тя открои двете данъчни амнистии – за декларирани, но невнесени в срок данъци и осигуровки, както и за недекларирани доходи. „И двете мерки са нотифицирани пред Европейската комисия“, уточни тя.
По думите на министъра ефект е оказала и мярката за увеличаването на акцизната ставка на тютюна и тютюневите изделия, алкохола и бирата. Петкова призова да няма спекулации, защото това ще доведе до значително увеличаване на цените на тези изделия. Според новия акцизен календар се предвижда плавно увеличение, като за 2025 г. увеличението на цената на цигарите среден клас ще бъде с 30 стотинки, стана известно от думите на министър Петкова. Тя потвърди и отпадането на предложението за данъка върху свръхпечалбите на банките.
По отношение на данъка върху добива на подземни богатства Людмила Петкова съобщи, че е анализирана практиката от други държави, като продължава диалогът с минно-геоложката асоциация и бизнеса. „Не бихме искали някой от икономическите сектори да пострада или да бъде двойно обложен“, посочи Петкова. Тя съобщи, че се търси вариант еднакво приемлив и за параметрите на бюджета, и за бизнеса.
Намалената ДДС ставка за ресторантьорските услуги и фитнесите четири години след ковид кризата е време да бъде отменена, смята министърът.
Разходна част
Включени са всички разходи, които са гласувани като закони от Народното събрание, съобщи министърът. Тя изброи предвиденото увеличение на размера на минималната работна заплата на 1077 лв., увеличение на максималния осигурителен доход на 4130 лв.
Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват по т. нар. швейцарско правило, индексацията предстои да бъде 8-9 %. Министър Петкова посочи и увеличението на разходите за персонал в секторите на сигурността и отбраната. Запазена е и политиката за увеличаването на възнагражденията на педагогическия персонал в средното образование.
По-рано днес параметрите на бюджета за догодина бяха разгледани от Националния съвет за тристранно сътрудничество.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text