site.btaСоларният парк край ямболското село Тенево ще заработи идната пролет, съобщиха от дружеството при среща с областния управител
Соларният парк, изграждан край ямболското село Тенево, ще заработи догодина в края на пролетта или в началото на лятото, съобщиха от дружеството по време на среща днес с областния управител на Ямбол Николай Костадинов. Паралелно с фотоволтаиците, се планира да заработи и най-голямата батерия за съхранение на зелена енергия в България, посочи Йенс Расмусен, изпълнителен директор на "Юроуинд енерджи" (Eurowind Energy), един от партньорите в "Тенево Солар Технолодижис" ЕАД.
Изграждането на хибридния парк "Тенево Солар" е една от най-мащабната инвестиции в областта на зелената енергия в страната. Общата стойност на проекта е 161,7 млн. евро. Това е инвестиция без аналог в региона, обяви на срещата областният управител Николай Костадинов. По думите му тя ще има като ефект привличане на още инвеститори, което ще доведе до повишаване на икономическия растеж на областта. Компанията е сред номинираните в годишните награди "Инвеститор на годината", връчвани от Областната администрация - Ямбол, стана ясно по време на срещата.
За потенциала за привличане на още инвеститори говори и кметът на община Тунджа Станчо Ставрев, на чиято територия е разположен паркът. Той посочи, че близо до тази инсталация и международния път, водещ към граничен пункт Лесово, Общината е подготвила няколко парцела, които са процедирани за индустриални цели и бизнес инвестиции.
Строителството на соларния парк като първи етап от хибридния проект, включващ още съоръжение за съхранение на енергия и вятърен парк, стартира през септември 2023 г. Той се изгражда на терена на бивше военно летище с отпаднала необходимост за Министерство на отбраната.
Параметрите на фотоволтаичната централа са от 237 мегавата инсталирана мощност. "Само соларната част отдава енергия за 150 000 домакинства", посочи Елена Маркова, изпълнителен директор на "Тенево Солар Технолоджис" ЕАД. Проектът има и дългосрочен план за добавяне на 250 мегавата капацитет за съхранение на енергия. За целите на тази част от проекта дружеството получи одобрение през юни тази година на заем от 50 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие.
С батерията, която допълваме като инвестиция, ще можем да осигурим енергия и през времето, когато слънцето не грее, обяви Йенс Расмусен. "Това означава, че един от митовете, битуващи в България за зелената енергия, че не е стабилна, че тя е налична само, когато слънцето грее, вече не е валиден", допълни Елена Маркова.
Представителите на дружеството подчертаха и този път пред медии, че паркът се изгражда на земя, която не е подходяща за селскостопански цели. Това по думите им предопределя и изборът на локацията за инвестиция. „Комбинирано е и с мрежовия капацитет и възможността да се свържем с електропреносната мрежа”, допълни Расмусен.
"Тенево Солар Технолоджис" ЕАД е основано от партньорството между "Реналфа" (Renalfa IPP), австрийско съвместно предприятие на "Реналфа Груп" (българска инвестиционна група за чиста енергия) и RGreen Invest (френски ВЕИ инфраструктурен фонд), и Eurowind Energy A/S, датски предприемач и производител на възобновяема енергия.
В срещата в сградата на Областна администрация - Ямбол участваха още Константин Ненов, изпълнителен директор на Renalfa IPP, Майкъл Сков, регионален мениджър на Еurowind Energy, Виктор Машиах, мениджър проекти в същата компания, както и зам.-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов и зам.-кметът на Тунджа Тодор Налбантов.
/СС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text