site.btaГлобалният растеж остава стабилен през 2025 г. и 2026 г. въпреки множеството рискове, инфлацията продължава да спада, сочи доклад на ОИСР
Глобалният растеж се очаква да остане стабилен през следващите години въпреки значителните рискове пред световното развитие, посочва ОИСР в най-новата си икономическа прогноза, оповестена днес. Организацията прогнозира икономически растеж от 3,3 на сто през 2025 г., 3,2 на сто през 2024 г. и отново 3,3 на сто през 2026 г.
В страните членки на ОИСР растежът се очаква да бъде умерен в сравнение с периода преди пандемията от КОВИД-19 и да достигне 1,9 на сто през 2025 г. и 2026 г. В страните извън организацията растежът също се очаква да бъде стабилен, като развиващите се страни в Азия ще бъдат основен двигател на развитието.
Перспективите пред растежа варират сериозно по региони. В САЩ се очаква растеж от 2,8 на сто през 2025 г. и забавяне до 2,4 на сто през 2026 г. В еврозоната растежът реалните доходи, стегнатият трудов пазар и намаляването на лихвените проценти движи растежа, който се очаква да бъде 1,3 на сто през 2025 г. и 1,5 на сто през 2026 г. Икономиката на Китай се очаква да расте с 4,7 на сто през 2025 г. и с 4,4 на сто през 2026 г., а на Япония със съответно 1,5 и 0,6 на сто. Най-голямата европейска икономика - Германия, се очаква да расте с 0,7 на сто през 2025 г., което е спад спрямо предходната прогноза от 1,1 на сто, а през 2026 г. да ускори растежа до 1,2 на сто.
"Глобалната икономика остава устойчива. Инфлацията продължава да спада и се доближава до желаните цели от централните банки, а растежът е стабилен", казва генералният секретар на ОИСР Матиас Корман. "Значителните предизвикателства обаче са налице. Геополитическото напрежение създава краткосрочни рискове, публичните дългове са високи, а перспективите за растеж в средносрочен план са слаби."
В същото време инфлацията се очаква да продължи да спада до съответно 5,4 на сто през 2025 г., 3,8 на сто през 2025 г. и 3 на сто през 2026 г. под натиска на все още рестриктивната парична политика в много държави. Основната инфлация в много от половината от държави и около 60 на сто от развиващите се пазари вече се е върнала до желаните нива, водена от спада при храните и енергията, посочва ОИСР.
В същото време инфлацията при услугите остава устойчива и е на ниво от 4 на сто при страните членки на ОИСР през септември.
Очакванията са до края на 2025 г. и през 2026 г. инфлацията на потребителските цени да спадне до желаните нива в почти всички страни членки на Г-20.
Макар и да се усеща известно разхлабване на трудовите пазари недостигът на работна сила и обучен персонал остава на високо ниво, се посочва в доклада. През последното десетилетие свободните работни места почти са се удвоили, като особено остро недостигът се усеща в здравеопазването и информационните и комуникационните технологии. Застаряването на населението задълбочава този недостиг, а проблемът се очаква да се усложни през следващите десетилетия. Това пък ще повлияе зле на икономическия растеж и ще затрудни дигиталния и зеления преход.
Все пак основният сценарий на ОИСР чертае картина на икономическа устойчивост, но този оптимизъм се изправя пред редица рискове. Засилващите се геополитически напрежения рушат веригите на доставки и свързаността на енергийните пазари, което може да свие икономическата активност и да ускори инфлацията, предупреждава ОИСР. Нещо повече, това напрежение въздейства пряко да глобалната търговия както в развитите, така и в развиващите се пазари. Все по-фрагментарната протекционистка търговска среда и въздейства негативно на конкуренцията, повишава цените и намалява производителността и растеж, заключава докладът.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text