site.btaЗа суровините 2022 г. ще бъде изпълнена с несигурност заради продължаващи проблеми с товарните превози, прогнозира проучване
IF 20:04:31 27-01-2022
ES2000IF.025
Свят - суровини
За суровините
2022 г. ще бъде изпълнена с несигурност заради
продължаващи проблеми с товарните превози, прогнозира проучване
Париж, 27 януари /БТА/
След скока на цените на суровините през 2021 година, 2022 година се очертава несигурна заради геополитическите напрежения, най-вече около руския газ, климатичните рискове за селскостопанските продукти и неизменното продължаване на логистичната криза с контейнерите. Това е посочено в годишния доклад за суровините "ЦиклОпе" (CyclOpe), цитиран от Франс прес.
През 2021 година силно са поскъпнали всички наблюдавани от "ЦиклОпе" суровини, с изключение на свинското месо в Европа и в Китай.
Миналата година средното покачване на глобалния показател на "ЦиклОпе", отразяващ промяната на средната цена на около 40 стратегически суровини (от стомана до цирконий, алуминий, какао, кафе, въглища, желязо, газ, вълна, злато или соя), е било с 49 пункта.
Това е над два пъти повече от прогнозираното от експертите от "ЦиклОпе", които в началото на годината очакваха повишение от 19 пункта.
Увеличението е неравномерно от финансовата криза през 2007 година, посочи пред АФП Филип Шалмен, преподавател по икономика в университета "Дофин" в Париж, който координира проучването.
"Никой не видя, че се задава кризата, започнала с газа" и съвпаднала с големите логистични нарушения в света и скок с една трета на селскостопанските цени и на хранителните продукти спрямо 2020 година, отбелязва Шалмен.
По отношение на кризата с морските товарни превози експертите не виждат никакъв признак за подобрение. Тъкмо обратното, прекъсването на доставките се засилва с разпространението на Омикрон.
В началото на януари 2022 година в 13-те най-големи пристанища по света са "чакали" 11,5 милиона контейнера, се казва в доклада.
През 2021 година "раните на петролните цени заздравяха" след спада на котировките през 2020 година. Цените на газа са се повишили средно четири пъти.
Обясненията са на първо място климатични: суша в Китай засегна водноелектрическите централи (ВЕЦ), а в Европа нямаше достатъчно вятър за вятърните централи. Но най-вече напрежението между Европа и Русия заради газопровода "Северен поток-2" и увеличението на цената на втечнения природен газ (ВПГ) в Азия са в основата на скока на цените на газа, се казва в доклада.
За 2022 година, освен ако не настъпи някое значимо геополитическо или климатично събитие и ако се приеме хипотезата за плавно разрешаване на кризата с Ковид-19, експертите очакват завръщане към нормалното положение и дори спад на цените на някои продукти поради забавянето на китайския растеж.
"С други думи, година, пълна с неясноти", заключава Шалмен, според когото през 2022 г. неизвестностите ще бъдат малко повече в сравнение с други години. /Росица Николова/
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text