site.btaБългарски ресторант стана първият в Източна Европа, отличен със световната награда за екологосъобразност и устойчивост "Зелен ключ"
Бутиковият ресторант "Dieci" получи водещия световен еко етикет за екологосъобразни и отговорни туристически бизнеси с грижа за околната среда и обществото, които постигат икономия на значителни средства чрез намаляването на използваните ресурси, потребените вода и енергия, както и чрез разумно управление на отпадъците - "Зелен ключ", съобщиха от Българско движение "Син флаг". С това ресторантът стана първият отличен с престижната световна награда не само в България, но и в Източна Европа.
Ресторантът се помещава в бивше училище в търговищкото село Девино, което е възстановено с подобрена енергийна ефективност, запазени са всички традиционни елементи, реставрирани и изложени са стари мебели и инструменти, всички използвани материали са органични или с еко етикет. Локацията на ресторанта му осигурява дивеч, трюфели и други хранителни съкровища за иновативната кухня, която предлага на своите гости. Освен това предоставя на посетителите си досег с природата, което е важно изискване на програмата "Зелен ключ", посочват от "Син флаг".
Собствениците на "Dieci" шеф Джанфранко Киарини и шеф Анна Киарини започват деня си с набавянето на продукти. Освен възможностите, които им предлагат заобикалящите ги гори, те имат зеленчукова и овощна градина, където отглеждат свои зеленчуци, кореноплодни, плодове и билки. Това е едно от препоръчителните изисквания на "Зелен ключ".
За своя парник за разсад бутиковият ресторант разполага със собствена банка семена за различни видове растения, сред които има сортове български домати на възраст над един век. Някои видове са се считали за изгубени и в "Dieci" са щастливи, че са ги съхранили. Те обаче са налични само през топлите месеци на лятото, тъй като поради принципите си за устойчиво хранене, в ресторанта предлагат и отглеждат не само местни храни, но и единствено сезонни.
"Dieci" разполага и със собствени стаи за ферментация, стаи за отлежаване и кошери за производство на собствен органичен 100 процента чист мед без влагане на захар.
Съществен елемент от философията за устойчивост е фактът, че цялото електричество и вода в обекта се осигуряват чрез фотоволтаични панели (общо 22) и кладенец, който достига до 63 метра дълбочина. По този начин се гарантира не само енергийна ефективност, но и енергийна независимост. Програмата "Зелен ключ" изисква сериозно управление на потреблението на енергия и вода, като в "Dieci" дори са надградили това, пишат от движението.
Готвенето се извършва в определени часове на деня по график, съобразен с необходимата мощност за всеки използван уред, която е отбелязана на него. Така не се използва захранване от външната мрежа и процеси, изискващи енергия, се извършват само след като батериите са пълни.
По време на цялата операция по приготовление на храната всеки материал от хартия, пластмаса, метал или стъкло се събира разделно за бъдеща преработка в собствения им център за рециклиране. Всички остатъци от храна се поставят в електронен хранителен компостер, който за 10 часа превръща всички органични хранителни отпадъци в полезен органичен компост, приличащ на земна почва. Този компост се съхранява в торби от естествена юта и след това се използва през по-студените месеци за отглеждане в парника им на разсад, който да бъде засаден в края на май в зеленчуковата им градина.
Гостите на ресторанта могат да видят всички процеси на рециклиране по време на кратка обиколка преди вечеря.
С част от рециклираните материали собствениците правят ръчно изработени сувенири, приходите от които отиват за заплащане на местните хора да почистват селото и околните гори от пластмаса, стъкло, метал и хартия, като ги предоставят за преработка в центъра за рециклиране на "Dieci".
По този начин не само се подпомага местната общност, но и се образова да мисли екологично, да не замърсява, да събира разделно. Всичко това пълноценно покрива и социалния аспект на Програмата "Зелен ключ", заявяват от "Син флаг".
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text