site.btaПриемането в еврозоната е сред основните фактори за икономически просперитет на България, каза председателят на ИСС Зорница Русинова
Икономическият и социален съвет в множество свои актове подчертава колко важна е ролята на приемането на България в еврозоната, като един от основните фактори за икономическия просперитет на страната. Това посочи Зорница Русенова, председател на Икономическия и социален съвет, в слово по време на инициативата Седмица на еврото и Десета годишна парична и икономическа научна конференция, която се провежда в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Форумът е подкрепен от редица институции, сред които БНБ, Министерството на финансите, Асоциацията на банките в България и други.
"Искрено вярвам, че младите хора в България, университетите, винаги са били двигател на прогресивната промяна в обществото ни и темата за еврото няма как да не бъде част от тази прогресивна промяна", каза Русинова.
"Икономическият и социален съвет е може би единственият независим институционален партньор на държавата, който в множество свои актове подчертава колко е важна ролята на приемането на България в еврозоната, като един от основните фактори за икономическия просперитет на страната. Още преди две години ние излязохме с коментари по националния план за приемане на страната ни в еврозоната. Един независим анализ, възложен от Народното събрание, който очертваше какви са ползите по отношение на икономическото развитие", каза тя.
По думите ѝ представителите на бизнеса в България, представителите на работещите хора през синдикалните организации, гражданските организации, винаги са подкрепяли усилията на правителството за максимално бързо влизане в еврозоната.
Според Русинова във всяка една икономическа трансформация, която страната ни предстои да преодолее, като дигитализацията и зеления преход, основната предпоставка е влизането в еврозоната и Шенгенското пространство.
"Нека днес и през следващите дни си представим какви биха били сценариите, ако България не влезе в еврозоната. Оценката на българските синдикати е, че това несъмнено ще продължава да задържа ръстта на доходите, оценката на бизнеса е стагнация на една голяма част от секторите, да не говорим за това колко ограничаващо би било за хората в България", каза тя.
Проф. Николай Неновски, член на УС на БНБ и директор на Центъра за парични и икономически изследвания в УНСС, изрази мнение, че присъединяването ни към еврозоната не трябва да бъде самоцел, а трябва да бъде част от един много по-голям проект, в който страната да се включи. Това трябва да бъде проект за иновации, модернизация, каза Неновски и допълни, че еврозоната трябва да бъде само един от тези елементи, тя трябва да даде импулс за нов, цялостен стимул в нашата икономика, включително в демографската сфера.
По думите му не бива да мислим, че като сме станали член на еврозоната, след това историята спира. Според Неновски България в първите дни, след като приеме еврото, трябва вече да има своята специализация в еврозоната, като още отсега трябва да мислим как да се позиционираме вътре, какво ще бъде нашето сравнително предимство.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text