site.btaОБНОВЕНА Градовете са отговорни за около 70 процента от въглеродните емисии, каза министър Петър Димитров
Градовете са отговорни за около 70 процента от глобалните въглеродни емисии. Това каза служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров по време на конференцията за зелени градове Green Business is GREAT, която се провежда в столичния хотел "Хилтън". Събитието е организирано от Британско-българската бизнес асоциация в партньорство с Посолството на Великобритания и е под патронажа на кмета на София Васил Терзиев и Столичната община.
Министър Димитров подчерта, че по-зелените и умни градове не само насърчават устойчив начин на живот, но също така предлагат значителни възможности за развитие на бизнеса. Той допълни, че все повече хора възприемат качеството на околната среда като ключов фактор за своето благосъстояние.
"Качеството на живот се влошава при критично натоварване на градска среда", отбеляза министърът. Той акцентира върху значимостта на стратегиите за устойчиво развитие, като подчерта успеха на инициативи, които включват широко участие на гражданите в процеса.
Градовете разполагат с възможности да увеличат природния си капитал чрез инвестиции в опазване, възстановяване и разширяване на зелената инфраструктура в градските и крайградските територии, допълни министър Димитров. Той счита, че природосъобразните решения, като зелени коридори, озеленяване на сградите и внедряване на зелена градска инфраструктура, ще подобрят качеството на живот.
Във връзка с необходимостта от намаляване на замърсяването на въздуха, Министерството на околната среда и водите тази година продължава да подпомага инвестициите в проекти за подобряване на качеството на въздуха в градовете, изтъкна служебният министър. Той уточни, че програма "Околна среда" включва мерки за доставка на екологосъобразни средства за градския транспорт, зони с ниски емисии, справяне с вторичното разпрашаване, изграждане на зелена инфраструктура в градска среда и подмяна на замърсяващи уреди за отопление с екологични. Общият бюджет надхвърля 700 млн. лева, посочи Петър Димитров.
Друг ключов компонент, който ще окаже своето влияние върху градската среда, е свързан с изискванията на новата директива за енергийните характеристики на сградите, която влезе в сила през месец май тази година. Служебният министър коментира, че сградите в Европейския съюз отговарят за около 40 процента от потреблението на енергия и 35 процента от свързаните с енергията емисии на парникови газове. Една от целите е превръщането на новостроящите се сгради в такива с нулеви емисии. "Всички нови жилищни и нежилищни сгради трябва да са с нулеви емисии от изкопаеми горива, считано от 1 януари 2028 г. за сгради, които са публична собственост, и от 1 януари 2030 г. за всички други нови сгради", заяви служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text