site.btaНачалото на глобална инициатива за достъпа на жените до климатичното финансиране бе поставено в българския павилион на СОР29
Началото на глобална инициатива за справедливо климатично финансиране, което да е достъпно за жените по света, бе поставено на СОР29 в Баку в българския павилион. Инициативата е на Министерството на околната среда и водите, Софийския университет "Св.Климент Охридски" и организацията Green Transition Forum. Началото й бе поставена на дискусията "Жените и финансирането на климата", която привлече участнички от различни страни по света, които работят в правителствени и международни организации, във финансови институции, в научните изследвания.
Инициативата призовава полово балансирано представителство в климатичните преговори и в институциите, вземащи решения, за насърчаване на модели с назначаване и на мъже, и на жени като съръководители на институции, изграждане на структури за ускоряване на инвестициите и укрепване на финансовите възможности на жените, насърчаване на частните организации да увеличат подкрепата си за жените в климатичните действия.
Българската инициатива за равнопоставен достъп до климатично финансиране вече е подкрепена от 15 организации, каза за БТА Моника Станишева, съоснотавел на Green Transition Forum и член на Научния съвет на СОР29. Целта е в следващите месеци до и на СОР30 в Бразилия да се мобилизира широка подкрепа.
Жените могат да преоткрият и променят света, каза д-р Марина Стефанова, заместник-декан по устойчиво развитие на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", която бе модератор на дискусията. Тя подчерта, че идеята на инициативата е да се постави жената в центъра и да се оценят всичките й роли – като човек, който се грижи за семейството, овладява нови умения в името на икономически възможности, като предприемач. Жените имат потенциал да бъдат лидери на промяната, в политиката, в общностите си, в обществения живот, каза още тя.
Климатичните промени засягат всички, но не равномерно. Жените често са на първа линия при криза и бедствие, като се грижат да опазят семействата, домовете и общностите си, каза в обръщението си към участниците в дискусията Ренета Колева, служебен заместник-министър на околната среда и водите. Тя напомни, че България е сред водещите страни в Европа по критерия за участие на жените в науката и управлението. Колева подчерта значимостта на равноправния достъп на жените до климатичните финанси.
Само чрез сътрудничество и устойчиво климатично финансиране можем да достигнем по-устойчиво бъдеще, каза Колева.
Не съм феминистка, но съм защитник на правата на жените, които изцяло са изоставени. Нужно е да дадем на жените права и да ги включим във всеки аспект на развитието на нашите общества, каза посланик Ванера Доми, изпълнителен мениджър на Черноморското икономическо сътрудничество.
За участието на жените в "синята икономика" (свързана с водните пространства и животът около тях - бел. ред) говори Ивелина Василева, съветник на министър-председателя на Република България и представител на мисията на ЕС "Възстановяване на нашите океани и води". Синята икономика е традиционно доминирана от мъже, каза тя и посочи статистически данни от 2022 г., според които жените заемат от 20 до под 30 на сто от работните места в "синята икономика" и националните морски администрации.
Равенството е нужно да бъде защитено от законодателството, за да се осигури повече трудова заетост на жените, сигурност на доходите и оценка на социалните права на жените в синята икономика, посочи тя.
СОР29, който е наричан финансовият СОР, защото си е поставил големи цели за финансова отговорност и решимост в подкрепа на развиващите се страни. Според мен не е възможна значима промяна, ако изоставим темата за равнопоставеното климатично финансиране, в противен случай изоставяме половината население на планетата, каза в дискусията Моника Станишева. Тя изтъкна, че според статистиките по-малко от два процента от европейското финансиране отива при жени. Пътят ще е дълъг, но трябва да започнем да си поставяме по-амбициозни цели, каза Станишева и предложи идеята за квоти при климатичното финансиране.
В подкрепа на идеята й се изказа Елвина Гараева, "Инкофин инвестмънт мениджмът". Тя даде примери как компанията й поставя изисквания към проектите, търсещи инвеститори, да гарантират, че значим процент от ресурсите ще стигнат до жени.
Ако не променим начина си на работа, ще повтаряме моделите. Зеленият преход се отнася не само да променим отношението си към природата, но и за социална промяна при изграждането на зелената икономика, каза Анака Мари Патерсън от Global Green Growth Institute, който работи за мобилизиране на финанси за климатични действия. Тя цитира доклад на Института Маккинси Глобал, според който ако се преодолее неравнопоставеността между половете, до 2025 г. ще има ръст в глобалната икономика от 12 трилиона щатски долара.
Успешни примери за равнопоставеността на жените в Естония даде Хелън Сулг, ръководител на Камарата за развитие и партньорство в Център за екологични инвестиции на Deloitte, Естония. Тя посочи, че в страната има много жени в управлението и изтъкна, че в правителството двата водещи поста, свързани с опазване на околната среда и с климата се заемат от жени. Капиталът няма националност и пол, в стартъпите в Естония има много жени и е важно сами да разчупим стереотипите, изтъкна тя.
Примери за ограничения пред жените даде Тарана Джафарова от Азербайджан, изследовател и социолог с опит в областта на развитието, жените и социалните въпроси. В Азербайджан казваме, че ако един мъж се изучи, се е изучил още един, но ако жена се образова, цяло поколение ще има бъдеще, каза тя. Маргинализираните жени които нямат достъп до обучение, до ресурси за развитие на потенциала си и възможност да печелят добре, за да допринасят за семействата и общностите си. Много жени работят в сектори, уязвими от климатичните промени като селското стопанство, каза тя и подчерта, че когато жените са икономически обезпечени, стимулират местните икономики, инвестират до 90 на сто приходите в здравеопазване, образование чрез семейството си. Климатичното финансиране за жените може да намали бедността като цяло и намалява зависимостта на жените, каза Джафарова.
Инициативата за равноправен достъп до климатично финансиране бе подкрепена с изказвания от бившия българския премиер и председател на Партията на европейските социалисти в периода 2011 г.-2022 г. Сергей Станишев и от изпълнителния директор на Българската фондова борса Маню Моравенов.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text