site.btaЕмисиите парникови газове в ЕС са намалели с 8,3 на сто през 2023 година, обяви ЕК
Европейската комисия отчете спад на емисиите парникови газове в ЕС с 8,3 на сто за 2023 г. спрямо предходната година, дължащо се на развитието на възобновяемите енергийни източници, предаде Франс прес, позовавайки се на прессъобщение на ЕК.
"Това е най-големият годишен спад от десетилетия, с изключение на 2020 г., когато КОВИД-19 доведе до намаляване на емисиите с 9,8 на сто", подчерта ЕК.
"Нетните емисии на парникови газове сега са с 37 на сто по-ниски от нивата през 1990 г., докато БВП (на ЕС) се увеличи с 68 на сто през същия период", което е знак за "продължаващото намаляване на връзкта между емисиите и икономическия растеж", се посочва в прессъобщението.
"ЕС остава на път да изпълни ангажимента си да намали своите емисии с поне 55 на сто до 2030 година", уверява ЕК.
Емисиите от производството на електроенергия и отопление са намалели с 24 на сто спрямо 2022 г., благодарение на развитието на вятърни турбини и слънчеви панели и "прехода към изоставяне на въглищата".
През миналата година възобновяемите енергийни източници представляват 44,7 на сто от производството на електроенергия в ЕС (ръст от 12,4 на сто спрямо 2022 г.) в сравнение с 32,5 на сто от електроенергията, произведена от изкопаеми горива (спад от 19,7 на сто спрямо 2022 г.) и 22,8 на сто от атомните електроцентрали (ръст от 1,2 на сто спрямо 2022 г.)
Електрическият микс обаче варира значително в различните държави от Общността.
Емисиите от авиационния сектор в Европа през 2023 г. също са се увеличили - с 9,5 на сто, продължавайки тенденцията си след КОВИД-19.
Брюксел има за цел да постигне климатична неутралност през 2050 г. Една от първите задачи пред новия състав на ЕК, воден от Урсула фон дер Лайен, който трябва да встъпи в длъжност в началото на декември, ще бъде да договори тази цел за 2040 г., като за този период ЕК препоръчва 90 на сто намаляване на емисиите парникови газове спрямо 1990 г.
Десните партии в Европейския парламент обаче гледат на тези планове предпазливо. Намаляването на емисиите с 90 на сто през 2040 г. е "изключително амбициозно". "Трябва да обсъдим със заинтересованите страни, за да видим дали това е осъществимо", вече предупреди евродепутатът от ЕНП Петер Лизе.
Възходът на крайната десница на последните европейски избори провокира неправителствените организации да изпитват опасения относно осъществяването на заложените екологичните амбиции на ЕС.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text