site.btaЧрез бюджета на съдебната система може да бъде срутена неограничената власт на главния прокурор, смятат експертите на ИПИ
Проблемите в правосъдието могат да се решат през бюджета на съдебната властта. Чрез този бюджет може да бъде срутена неограничената власт на главния прокурор и да се реши въпроса с натовареността в системата. Това каза Иван Брегов, главен експерт в Института за пазарна икономика (ИПИ), при представянето на третата част на Бялата книга на ИПИ за 2024 година "Отключване на растежа – пътят напред след изборите". На представянето присъстваха политици, финансови експерти, бизнесмени и общественици.
Провеждането на процедури за избора на председател на ВАС и на главен прокурор, както и на членове на регулаторните органи са "зле пренесена вяра в демократичната процедура, която решава проблеми", каза Иван Брегов. У нас тази демократична процедура не решава, а създава проблеми, като само увеличава разходите на обществото, добави Брегов.
Бързото приемане на промени в Закона за съдебната власт може да реши много от проблемите и дори да спре избора на нов главен прокурор, каза още правният съветник на ИПИ.
Бялата книга още не е събрана на едно място и все още се обсъжда да се отпечата и да се раздаде на депутатите, каза Петър Ганев, старши изследовател в ИПИ.
Голямата цел на бъдещото управление трябва да е забогатяване на страната чрез достигане на 75 -90 процента от БВП на глава от населението от средните нива в ЕС. Сега ние сме на ниво 64 процента и целта от 75 - 90 процента БВП от глава на населението е възможна в близките 4 години. Това вече сме го виждали в много страни на Източна Европа, каза Петър Ганев.
Нациите забогатяват, защото хората стават по-производителни, а това става защото са по-образовани и са въоръжени с нови технологии и капитал. Това е значението на думата инвестиции, каза Лъчезар Богданов, главен икономист в ИПИ.
В България средните инвестиции са 18 процента от БВП, средното за нашия регион е над 22 на сто. Страните, които най-бързо догонват средното ниво в ЕС, инвестират 26 - 27 процента от БВП годишно. За да сме по-богати трябва да инвестираме повече - това означава всяка година 8 млрд. лева повече инвестиции. Може да се промени публичната инвестиционна програма, която е с огромен ресурс, както и частните инвестиции, добави Лъчезар Богданов.
Много често мерките за подобряване на икономиката са свързани със сигурност, добра инфраструктура, работеща съдебна система и полиция, добро образование. Затова често изпадаме в разговори по други теми, а не по икономически, каза Лъчезар Богданов.
Петър Ганев добави, че очаква проектът на бюджетът на държавата да е с дефицит до 3 процента от БВП. Когато разходите в бюджета минат 40 процента от БВП, това означава дефицит за дълъг период, минават 5 - 6 години за да го свием, каза Богданов.
/ИЦ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text