site.btaПредлага се създаването на работна група за развитието на здравния туризъм с фокус върху медицинския туризъм, обяви заместник-министър Ирена Георгиева
Заместник-министър Ирена Георгиева съобщи, че ще предложи на служебния министър на туризма Евтим Милошев да бъде създадена междуведомствена работна група за развитието на здравния туризъм с фокус върху медицинския туризъм. Предлага се в нея да участват представители на туристическото и здравното ведомства, участници в днешната тематична дискусия и други институции.
Георгиева каза това в рамките на третото издание на Националната конференция за здравен туризъм, която тази година e във формат бизнес закуска на тема "План за развитие на здравния туризъм с фокус медицински туризъм". Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм в партньорство с Българската болнична асоциация и институционалната подкрепа на Министерство на туризма.
Едно евро, инвестирано в превенция и профилактика, спестява 7 евро от лечение, каза по време на форума Сийка Кацарова - председател на Български съюз по балнеология и СПА туризъм, която цитира данни на Германската спа асоциация. Кацарова е и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.
Тя изтъкна, че организацията ще настоява отново да бъде дадена възможност на сертифицираните 47 медикъл спа центрове да работят по програмата на НОИ. По този начин ще се даде възможност на желаещите да избират от по-голямо портфолио и повече хора да се възползват от програмата. Ако това минава през по-голям бюджет за профилактика, готови сме да се включим в дебатата, защото темата е изключително важна, заяви председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.
Рехабилитационно лечение в България в момента се извършва в специализираните болници за рехабилитация, финансирани от НЗОК, което става чрез Талон номер 3, който се издава от личния лекар и включва 20 процедури, напомни Кацарова. Възможност за такова лечение има в болнични условия в държавни или частни специализирани болници за рехабилитация, финансирани от НЗОК.
По отношение на профилактиката Кацарова посочи, че тя е сведена до възможността 50-60 хиляди човека да могат да избират между 50 центрове и болници, сключили договори с НОИ.
Програми за превенция на здравето чрез използване на средствата на природата няма, заяви Кацарова и допълни, че България е единствената от европейските страни, в която няма такива програми.
По думите на Кацарова възможността ваучерите за храна да се ползват и за почивка не е ефективна, защото хората ги употребяват основно за храна. Тя допълни, че има нужда от целеви инструмент.
/ЦМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text