site.btaБългарската предприемаческа екосистема процъфтява въпреки някои рискове, заявиха участници в професионална дискусия
Българската предприемаческа среда се разраства, разнообразява и процъфтява. Има всички предпоставки страната да се превърне в иновационен хъб за региона, както и да се появят още компании еднорози (стартиращи компании, чиято пазарна оценка надхвърля 1 млрд. щатски долара – бел. авт.). Такива послания отправиха участници в професионална дискусия за състоянието и предизвикателствата пред предприемаческата екосистема в България, провела се в рамките на първия регионален форум на Алианса на научните и технологични паркове в Югоизточна Европа (SEE Science & Technology Parks Alliance). БТА е медиен партньор на събитието.
В разговора участваха Павел Лисев, изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на Фонда на Фондовете, Павлина Янакиева, главен изпълнителен директор на "Фючър Юникорнс" (Future Unicorns) и Александър Нутсов, директор "Политика и стратегия" в БЕСКО.
Отдавайки заслуженото на пионерите в България за развитието на дяловото и рисково финансиране в страната фондовете "Илевън" (Eleven) и "Лончхъб" (Launchhub), Павел Лисев заяви, че "България се намира в етап на значителен преход".
По думите на Павел Лисев, "България се намира в етап на значителен преход", в които участват пионери в дяловото и рисково финансиране като фондовете "Илевън" (Eleven) и "Лончхъб" (Launchhub). "Успяхме да приключим инвестиционния ни период през 2023 година., като подкрепихме през нашите фонд мениджъри 330 стартъпа в целия им жизнен цикъл", посочи той и добави, че вярва, че екосистемата е започнала да се разраства".
Освен това Лисев отчете и голямото секторно разнообразяване, на базата на портфейла от подкрепени компании, където наред с традиционните сфери на корпоративен софтуер, се появяват и нови тенденции и решения като изкуствен интелект, добавена реалност, машинно обучение, цифрови близнаци. "Налице е основата, от която да се разгърне потенциала", заключи Лисев.
"Преди 10 години бях много приятно изненадана от напредъка на предприемаческата среда в България, но особено през последните 3-4 години, когато около пандемията новаторството и преобразяващите технологии се ускориха," заяви Павлина Янакиева. Тя се спря на възможностите, които средата в България предлага, независимо от политическия климат.
"България е най-добре позиционираната страна в ЕС като инфраструктура за иновации. Има висококвалифицирани кадри, иновативна бизнес структура, част от която е и БЕСКО. Всички тези фактори влияят върху позиционирането на страната като иновационен хъб и появата на бъдещи компании-еднорози," смята Янакиева.
Като водещо предизвикателство тя изведе възможността за достъп до финансиране на късен етап на проекти от САЩ и Западна Европа.
Александър Нутсов също наблегна върху същественото подобрение на инвестиционния климат в България и посочи причините за това свое заключение.
"Това се случи благодарение на няколко предимства, с които разполагаме. На първо място - много добре свързаната и процъфтяваща екосистема. Добре образованата и квалифицирана работна сила, както и достъпа до единния пазар и финансиране," обясни Нутсов.
Като силна страна той изведе и установеното в България много доброто, по думите му, сътрудничество между големите и утвърдени компании и стартъп екосистемата. Като пример за тази колаборация той изтъкна Акселератора на Ай Би Ем (IBM) за изкуствен интелект.
Но наред с позитивното развитие, Нутсов се спря и на предизвикателствата около нестабилната политическа среда, на липси в нормативната среда, като например механизми за стимулиране на ангел инвеститорите (инвеститори в ранен етап от съществуване на дадена компания - бел. ред.) или улеснената възможност на институционални инвеститори от ранга на пенсионните фондове да инвестират по по-улеснен начин в рискови и алтернативни фондове .
На последно място като слабост на средата той се спря на силната раздробеност на пазара по отношение на законодателство, процедури и инвестиционни правила.
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text