site.btaЕвропейската прокуратура повдига обвинение на държавни и бивши общински служители във Варна заради проект за рибарско пристанище
Европейската прокуратура съобщи, че официално повдига обвинения на бивш кмет и бивш областен управител на Варна, както и на двама държавни служители от Изпълнителна агенция "Морска администрация", по разследване на възможна измама, съобщена от европейската служба за борба с измамите със средства от ЕС (ОЛАФ) по повод реконструкцията на рибарско пристанище.
Четиримата са обвинени във фалшифициране на официални документи и предоставяне на невярна информация, за да получат неправомерно средства от ЕС по проект на стойност 3,4 милиона евро, съфинансиран от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Проектът е насочен към подобряване на инфраструктурата на съществуващо рибарско пристанище край Варна и е внесен от Община Варна. Според разследването такова пристанище не е съществувало при подаване на заявлението за финансиране с европейски средства, се пояснява в съобщението.
Разследването на прокуратурата на ЕС е показало, че за да може да се възползва от фондовете на ЕС, предназначени изключително за подобряване на инфраструктурата на съществуващите рибарски пристанища, общината е сглобила няколко плаващи кея, за да регистрира обекта като съществуващо пристанище. Общината е представила невярна информация и не е включила всички документи, изисквани от националното законодателство, за получаване на необходимите сертификати.
Според разследването парцелите, включени в заявлението като съществуващо пристанище, всъщност са вписани в кадастралния план на Варна като скали, пясък и сгради, а не като пристанище. Въз основа на доказателствата, с помощта на държавни служители от Изпълнителна агенция "Морска администрация", характеристиките на парцелите са били променени за трайно ползване "за пристанище" и това е заблудило Министерството на транспорта, което е издало удостоверение за експлоатация. По-късно рибарското пристанище е регистрирано официално от Изпълнителна агенция "Морска администрация", допълва Европейската прокуратура.
ОЛАФ изразява подозрения за възможни сериозни нередности и измами, и прави допълнително разследване под надзора на Европейската прокуратура. От Главна дирекция "Национална полиция" - София (ГДНП) са извършени допълнителни издирвателни действия.
Прогнозните щети за бюджета на ЕС са приблизително 2,8 милиона евро, с допълнителни изчислени щети за националния бюджет от 675 475 евро. Всички замесени се възприемат за невинни до доказване на противното от компетентните български съдилища, се отбелязва в съобщението на Европейската прокуратура.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text