site.btaСинергията между ББР и търговските банки е ключова за финансирането на малките и средни предприятия, според Илия Караниколов
Партньорството между насърчителните и търговските банки беше темата на последния панел на конференцията "Банките за развитие - инструмент за по-добро използване на публичните средства", организирана по повод 25-ата годишнина от създаването на Българската банка за развитие (ББР), която се проведе днес в София.
Изпълнителният директор на ББР Илия Караниколов подчерта, че банката е създадена с мисия да допринася за икономическия растеж и устойчивите инвестиции в подкрепа на малкия и среден бизнес, на публичния сектор и в изпълнение на държавни политики. Той отличи няколко ключови проекта на ББР в насока темата на панела.
"За този четвърт век, откакто съществува, ББР е подкрепила около 28 000 малки, микро и средни предприятия, като размерът на индиректните кредити, отпуснати от търговските банки, надхвърля 1,6 млрд. лева. Отново чрез тях и благодарение на гаранционните ни програми българските предприятия са били финансирани с над 3,6 млрд. лева", каза Караниколов.
Той припомни също, че миналата година са завършили двегодишния си процес по акредитация от Европейската комисия (ЕК), с което ББР стана единствената българска финансова институция прилагащ партньор на Комисията по програма InvestEU.
Караниколов изтъкна, че синергията между ББР и търговските банки може да играе решаваща роля за подобряване достъпа до финансиране на българските малки и средни предприятия за разширяване мащаба на инвестиционните им проекти за устойчиво развитие на нашата икономика.
Петя Димитрова, председател на Асоциация на банките в България и главен изпълнителен директор на "Пощенска банка", потвърди, че търговските банки и ББР наистина са направили много ключови програми, особено в трудни моменти за държавата.
Димитрова изброи няколко области, които са от изключително значение за асоциацията. На първо място тя постави споделянето на риска и гаранциите, където според нея е възможно по-голямо задълбочаване в сектори, в които търговските банки са по-ограничени или имат регулативни, рискови или други ограничаващи критерии. "Тук ролята на ББР би била ключова в това да разработи по-гъвкави, по-малко бюрократични програми. Нещо, което слушаме от всички наши клиенти", каза тя.
Димитрова продължи с инициативата InvestEU, по която около 2,5 млрд. лева са парите, които биха могли да бъдат усвоени и разпределени към българския бизнес. По думите ѝ търговските банки са абсолютно готови за това.
Председателят на Асоциацията на банките в България разкри, че организацията е направила дългогодишна стратегия с четири ключови за цялото общество приоритети. Според нея, ако успеят да разработят нещо с ББР, това би било голям успех.
На първо място тя постави финансовата грамотност, като отбеляза, че ако ББР включи подобна инициатива в нейната програма, това би било голям успех за цялата държава. Втората линия е киберсигурност, което е ключова област за банките и за цялото общество, коментира Димитрова. На трето място тя посочи ESG (екологични, социални и управленски практики), където партньорството вече е налице. Четвърта се нареди дигитализацията, като според Димитрова със съвместни усилия могат да допринесат да се улесни процесът на електронното управление и документооборота.
Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на "УниКредит Булбанк", подчерта, че банката им е част от "УниКредит Груп", която е паневропейска група, оперираща на 13 европейски пазара. Това им дава възможност да работят за постигане на тяхната мисия - да създават възможности за растеж на местните общности.
Питър Рубен, кънтри мениджър на "KBC Груп" в България, отличи като основен въпрос фактът, че Европа днес произвежда по-малък дял от БВП, отколкото САЩ, а има по-голямо население. Затова тенденциите не са благоприятни за Европа. "Смятам, че сме в много важен момент от икономическото развитие на континента и България е част от тази тенденция. Банките имат изключително важна роля - трябва да растем, да се трансформираме, а същото трябва да правят и предприятията", коментира Рубен.
По думите му, ако развивате само настоящия си бизнес модел, пропускате възможността за трансформация, за да се развивате и в бъдеще. Затова трансформацията трябва да бъде към по-устойчива икономика, по-устойчив начин на извършване на стопанска дейност и по-устойчиво общество.
Според Илиан Георгиев, член на УС и главен изпълнителен директор на БАКБ, ролята на ББР в това да създава устойчиви партньорства е свързана с това ББР не само да има програми, които да решават конкретни нужди, но да има и обща програма, която да помага на банките да развиват бизнеса със своите клиенти да се модернизира голяма част от бизнеса си. "България вече не може да бъде страната на евтиния труд, отдавна трябва да имаме много автоматизирани бизнеси на съвсем различно ниво и това трябва да става с помощта на ББР", смята Георгиев.
Боян Стефов, член на УС и изпълнителен директор на "Банка ДСК", отбеляза, че е много важна ролята на банките в поддържане на непрекъснатото създаване на нови бизнеси в новите направления, за да се съхрани конкурентоспособността на Европа. "Повечето от малките компании са млади, нямат имущество, нямат доказани бизнес модели и много от тях, ако нямат подкрепата на гаранционните схеми, по същество са негарантируеми. Това може да доведе до тяхната бърза смърт", посочи Стефов.
По думите му, въпреки че в България има вече екосистема, която спонсорира стартъпите, парите се насочват основно в технологиите и софтуера, а има много други бизнеси, които са практически непокрити. В тази връзка партньорството между ББР и търговските банки може да се окаже много важно и формиращо за икономиката.
/СС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text