site.btaДържавите от ЕС ще разпитат управляващия директор на МВФ по повод нови ангажименти на Фонда към Русия
Няколко страни членки на ЕС възнамеряват да разпитат управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева във връзка с плана на базираната във Вашингтон финансова институция да се ангажира с Русия по икономически въпроси за първи път от руската инвазия в Украйна, информира „Блумбърг“.
На среща на посланиците на ЕС в сряда Франция, Белгия и Полша, както и на някои балтийски и северни страни са изразили учудването си от решението на МВФ по-рано този месец да поднови годишните икономически прегледи с Москва, според информирани източници.
Дипломатите добавиха, че този ход на МВФ предлага на руския президент Владимир Путин икономическа помощ и форма на легитимност, тъй като ЕС и САЩ се стремят да изолират Русия.
Литовският посланик каза също на срещата в сряда, че първата мисия на голяма международна организация в Русия от инвазията в Украйна през февруари 2022 г., може да бъде използвана от Москва като пропаганда, показваща смекчаване на международната изолация, обявиха информираните източници.
Той планира също така да изпрати писмо до Георгиева, като очакванията са то да бъде подписано от някои страни членки на ЕС, изразяващи опасения за процеса, който изглежда води към нормализиране на отношенията с Русия, твърдят те.
По време на дискусиите Франция обяви, че посещението не бива да служи за легитимиране на заобикалянето на санкциите от Путин, според тях.
МВФ обяви по-рано тази седмица, че ще поднови годишните прегледи за икономиката на Русия, тъй като икономическата ситуация е "по-стабилна" отпреди. Прегледът, известен като оценка по Член IV, е "взаимно задължение" на фонда и членовете му, според финансовата институция.
Член IV не е опция, а институционално задължение за фонда и се прави, за да е от полза на всички членове", се посочва в отговор по електронната поща, изпратен вчера.
"Не смятаме, че сме в позиция, в която можем да предоставим икономически анализ", каза в интервю шефът на европейското подразделение на фонда Алфред Камер.
Както МВФ, така и Русия отказаха да изяснят откъде е дошла идеята за възобновяването.
Финансовата министърка на САЩ Джанет Йелън каза в интервю миналата седмица, че не се е противопоставила на годишен преглед, но ще възникнат проблеми, ако Москва получи финансова помощ от МВФ. Русия не е кандидатствала за помощ от МВФ от 2000 г.
МВФ обяви, че екипът му ще започне онлайн обсъждания с руските власти на 16 септември, а след това ще пътува до страната за конкретни дискусии. Посещението трябва да започне на 1 октомври, според източниците, като един от тях заяви, МВФ се е опитал да убеди Русия срещите да се проведат в трета страна.
Този ход на МВФ идва малко, след като Ксения Юдаева, бивш заместник-управител на Руската централна банка, беше назначена от Москва като представител в изпълнителния орган. Тя замени Алексей Можин, който заемаше тази позиция от 90-те години на миналия век.
Руската икономика нарасна с 4 на сто на годишна основа през второто тримесечие, обяви в оценката си Федералната статистическа служба миналия месец. Растежът вероятно ще се забави през останалата част от годината, според анкетирани от Блумбърг икономисти.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text