site.btaРазвитието на електропреносната мрежа в Североизточна България беше акцент при общественото обсъждане на 10-годишния план на ЕСО в КЕВР
Трябва да се развие електропреносната мрежа в Североизточна България, се обединиха участниците в днешното обществено обсъждане на 10-годишния план на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за периода 2024-2033 г., което се проведе в сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
От "Електроразпределение Юг" изтъкнаха, че обекти, които са посочили, че има необходимост да бъдат изградени, не са включени в плана на ЕСО. Ръководителят на отдел "Управление на мрежата и контролинг" в "Електроразпределение Юг" Атанас Тодоров даде пример, че не е включена подстанция Поморие, за която има подписан предварителен договор с ЕСО. "Има и още множество обекти на ЕСО, за които сме дали информация, че има необходимост да бъдат реконструирани", добави Тодоров.
Председателят на Управителния съвет на "Електроразпределение Север" Атанас Колев изрази становище, че основният акцент на плана на ЕСО за 2024-2033 г. е изграждането на междусистемни връзки. Той обаче обърна внимание, че никъде в плана не е посочено как ще бъдат развивани подстанциите и какво се предвижда да се прави с тези, в които липсва капацитет.
Членът на КЕВР Александър Йорданов коментира, че трябва да се развива мрежата с оглед удовлетворяване на потребностите на националните ползватели. Той добави, че междусистемните връзки са важни за сигурността и за трансграничния пренос на енергия, но трябва да се задоволяват и потребностите на националния пазар.
Другият член на КЕВР Благой Голубарев също заяви, че се обръща голямо внимание на междусистемните връзки, но вътрешното потребление остава на заден план. Затова той апелира за по-сериозно отношение към потребителите в България.
Директорът на Централно диспечерско управление към ЕСО Димитър Зарчев отговори, че нагласите на всички системни оператори от Европа са всички енергийни планове в континента да бъдат обединени за развитие на енергийните мрежи. "Ние следваме тази тенденция и очакваме в следващите години, когато имаме по-ясни сигнали от страна на инвеститорите и производителите, да започнем обединението на национално ниво на тези планове", каза Зарчев. По отношение на вътрешното потребление на електроенергия в страната, той припомни, че преди няколко от години се обединиха пазарите в сегментите "Ден напред" и "В рамките на деня". Затова към момента от ЕСО са изключително зависими от тази търговия. Експертът посочи, че само през последния месец от ЕСО са внесли електроенергия от порядъка на 1000 до 3000 мегаватчаса на ден. Те са внесени основно през нощта. Износът пък достига до около 14 000-15 000 мегаватчаса, които се произвеждат основно през деня, особено през пиковите часове на електропроизводство на ВЕИ. Това се отразява на потоците, които преминават през страната, като позволява да се получава в България електроенергия на оптимални цени. За да може да продължи тази тенденция, е необходимо да се разшири междусистемната свързаност и усилване на връзките на преносната мрежа на ниво 400 киловолта, изтъкна Зарчев.
По отношение на потребителите от ЕСО предприемат мерки в няколко направления. В плана на оператора са включени мерки за рехабилитация и модернизация на подстанциите на ЕСО. Там, където вървят реконструкции, се уличава капацитетът на подстанциите и се повишава този за присъединяване с подмяна на силовите трансформатори. Към момента в тази програма са включени 174 подстанции, които се трансформират и модернизират. Освен това и капацитетът им се увеличава. Експертът отговори, че подстанцията в Поморие е включена в списъка за инвестиции. От ЕСО са наясно, че в подстанциите, които са на територията на "Електроразпределение Север", липсва капацитет и ще се работи по този проблем. Димитър Зарчев призна, че от ЕСО вече започват да изпитват проблем с капацитета на електропроводите от 110 киловолта. Освен това допълнително непостоянното производство от соларните инсталации създава проблеми, каквито от ЕСО не са имали досега (напрежение, роторен ъгъл, устойчивост на системата и други). Заради това се предвижда в следващите години да бъдат изградени около 900 км електропроводи 100 киловолта. След като се модернизират и 174-те подстанции, се очаква да се увеличи капацитетът за присъединяване.
Пламен Младеновски от работната група на КЕВР счита, че основният спор е кой да заплати инвестициите, които ще бъдат направени. Според него трябва да се постигне баланс. Той каза, че например във Варна са нужни инвестиции за повишаване на мощностите в почти всички подстанции. Затова Младеновски изтъкна, че трябва да се намери баланс в чия инвестиционна програма да попаднат тези инвестиции.
Председателят на КЕВР Иван Иванов коментира, че в Североизточна България бързото развитие от една страна на курортите, а от друга на ВЕИ производителите изисква ЕСО да развие електропреносната мрежа в този регион. Той отбеляза, че няма оправдание, че електроенергийната система е натоварена. Иванов посочи, че от началото на годината производството на електроенергия е намаляло с 8 процента, потреблението също намалява. Затова се изисква диференцирано усилие на ЕСО, акцентира Иванов.
В края на общественото обсъждане председателят на регулатора Иван Иванов насрочи закрито заседание на КЕВР за приемане на плана на ЕСО за 19 септември.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text