site.btaПет пилотни приложения на кобот в различни промишлени сектори са разработени по европроект, съобщи БТПП
Проектът VOJEXT (Value Of Joint EXperimentation in digital Technologies for manufacturing and construction), в който Българската търговско-промишлена палата (БТПП) участва като партньор и координатор на информационните и комуникационните дейности, е насочен към внедряването на мобилни колаборативни роботи (т.нар. "коботи") в производството и строителството. Проектът се реализира в рамките на Програма "Хоризонт 2020", с участието на 19 партньорски организации от 11 страни - България, Германия, Ирландия, Испания, Италия, Нидерландия, Обединеното кралство, Полша, Турция, Унгария и Франция, съобщи БТПП в последния брой на онлайн бюлетина си "Инфобизнес".
Едно от основните постижения на партньорите се състои в разработването на пет пилотни приложения на кобота в различни промишлени сектори - автомобилостроене, строителство, електроника, производство на полиуретанови изделия и занаятчийство.
Сред основните ползи за малките и средните предприятия (МПС) от внедряването на роботизираната ръка са: подобряване на производителността и конкурентоспособността; по-високо качество на продукцията; намаляване на риска от човешки грешки; спестяване на време, труд и ресурси; намаляване на консумираната енергия, генерираните отпадъци и въглеродния отпечатък.
Другo постижение на партньорите е реализирането на грантови схеми с каскадно финансиране на обща стойност от 950 000 евро, което беше предоставено на МСП и хора на изкуството, изтъкват от Палатата. По този начин се даде възможност на представители на реалния производствен сектор да предложат и разработят допълнителни иновативни идеи за изпълнението на 13 проекта за приложение на кобота в нови сектори на индустрията и изкуството. Един от отличените проекти, който се пребори с конкуренция от цяла Европа, се изпълнява от българска фирма.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text