site.btaЧетири нарушения на Закона за лова и опазване на дивеча са установени при проверки на горски екипи, съобщиха от ИАГ
Четири нарушения на Закона за лова и опазване на дивеча констатираха проверките на горските екипи по време на първите два ловни излета за мигриращ дивеч за 2024 г., съобщиха от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).
Масовите проверки се извършват на територията на цялата страна като в тях участват екипите на Агенцията, служители от регионалните дирекции по горите, държавните ловни и горски стопанства, служители на МВР.
Над 1400 ловци от 280 ловни дружини бяха проверени в края на изминалата седмица по време на първите два ловни дни. Съставени са четири акта от екип на Регионалната дирекция по горите - Берковица за едно от най-често срещаните нарушения – използване на звуковъзпроизвеждащи устройства за примамване на дивеч. Уредите са иззети.
Първият ловен излет се проведе без инциденти, при спазване на правилата за безопасност и противопожарните изисквания, информират от Агенцията и призовават ловците да бъдат отговорни, да спазват законовите разпоредби, мерките за безопасно боравене с ловното оръжие и правилата за пожарна безопасност.
Засилените проверки продължават.
През 2024 г. откриването на новия ловен сезон на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина беше на 10 август.
В началото на август Министерският съвет прие постановление за изменение на Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча. Промените целят да се гарантира устойчивото стопанисване и защита на популацията на гургулицата в България. По този начин се следват мерките, заложени в Международния план за защита на този вид дивеч, като се отчита особеното значение на страната ни за популацията от гургулица. Предвидено е максималният брой за отстрел на ден да е З броя вместо 8, а по линия на организирания ловен туризъм максималния брой за отстрел на ден да е 15 броя, а не както е било 24 броя.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text