site.btaКЕВР проверява координаторите на балансиращи групи за възстановяването на заплатени от членовете им разходи за небаланси на 19 май
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) започва проверка на координаторите на балансиращи групи относно предприетите от тях действия за възстановяване на заплатени от членовете на съответните групи разходи за небаланси на 19 май, съобщиха от регулатора.
В 5-дневен срок дружествата-координатори на балансиращи групи трябва да изпратят в КЕВР информация и данни относно начислени и възстановени суми за допуснат небаланс от участниците в балансиращите групи. От регулатора изискаха информацията да бъде актуална към 1 август и да бъде представена на електронен носител в табличен вид от следните дружества: "Синергон Енерджи", "Електрохолд Трейд", "МЕТ Енерджи Трейдинг България", "Сток енерджи", "Енерго-Про Енергийни услуги", "Електрохолд Продажби", "ЕВН Трейдинг Саут Ийст Юръп", "Ел Бонус", "Енерджи МТ", "Ф Инвест", "Проакт", "Ритъм 4 ТБ", "Енерджи Съплай", "Номад Енерджи Къмпани", както и "Енергео".
С решение от 28 юни КЕВР утвърди еднократен компенсаторен механизъм във връзка с постигнатите екстремно високи цени на пазара на балансираща електроенергия на 19 май. Електроенергийният системен оператор (ЕСО) беше задължен да извърши вторичен сетълмент за посочената дата. Изпълнявайки решението на КЕВР, на 12 юли ЕСО възстанови на координаторите на балансиращи групи сумата от общо 25 861 297.93 лв., която е целият реализиран от ЕСО финансов излишък на 19 май 2024 г. На свой ред координаторите на балансиращи групи, на които са преведени сумите от приложения еднократен компенсаторен механизъм, трябва да ги разпределят към потърпевшите търговски участници в съответната балансираща група.
БТА припомня, че преди да се приеме този компесаторен механизъм в отворено писмо Асоциацията за свободен енергиен пазар (АСЕП) и Асоциацията на търговците на електроенергия в България (АТЕБ) посочиха, че цените на балансиращата електроенергия за излишък за май са стигнали до 2684,50 лв. за мегаватчас, а при недостиг - до 6342 лв.
Данните на ЕСО показват, че през май цените на електроенергията при излишък са достигнали до минус 2684,50 лева за мегаватчас, което означава, че производител на ток е трябвало да плаща толкова, за да може някой да купи електроенергията му. Цена от 6342 лева за мегаватчас потребител е плащал, ако не му достига ток.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text