site.btaДържавен фонд "Земеделие" утвърди ставките по помощта "де минимис" за картофи, черупкови плодове и култивирани гъби
Управителният съвет на Държавен фонд "Земеделие" (УС на ДФЗ) утвърди ставките за подпомагане по помощта "де минимис" за земеделски стопани, отглеждащи картофи, черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници) и култивирани гъби. Помощта се отпуска за покриване на част от производствените разходи на производителите за 2024 г., съобщават от ДФЗ.
Одобреният бюджетът за минималната помощ е до 13 млн. лева: до 7 000 000 лева за картофи, до 5 000 000 лева за черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници), до 1 000 000 лева за култивирани гъби.
На предходно заседание на УС беше решено, че окончателният размер на ставките ще се определят от Министерството на земеделието и храните след приключване приема на заявления, който протече в периода от 12 до 26 юли.
В рамките на този период бяха приети 2058 заявления. След извършени от фонда административни проверки, беше установен размерът на допустимите за подпомагане площи по трите направления: 4488,32 ха картофи, 7324,55 ха черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници), 61 942 кв. м. култивирани гъби.
Въз основа на размера на допустимите за подпомагане площи и утвърдените бюджети по направления, са формирани единичните ставки, които УС на ДФЗ одобри на днешното заседание: за картофи до 1550 лв./ха.; за черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници) до 600 лв./ха; за култивирани гъби до 16 лв./кв. м.
Максималният размер на помощта "де минимис" за един земеделски стопанин или едно и също предприятие не може да надхвърля левовата равностойност на 25 000 евро (48 895,75 лева) за период от три последователни бюджетни години (2022 г. – 2024 г.).
Указанията за предоставяне на помощта са публикувани на интернет страницата на ДФЗ.
БТА припомня, че през Фондът взе решение да предостави помощ "де минимис" 2024 г. на производителите на картофи, черупкови плодове и гъби по искане на браншовите организации с цел компенсиране на част от завишените производствени разходи през годината, оставането им извън обхвата на обвързаното с производството подпомагане на доходите за зеленчуци Кампания 2023, липсата на квалифицирана работна ръка, както и редуващите се през предходните години неблагоприятни климатични условия.
/ИЦ/
news.modal.header
news.modal.text