site.btaОБНОВЕНА Мотивите за вота на недоверие най-вероятно са навигирани от добронамереност, за да бъде търсена истината, смята външният министър Георг Георгиев


Мотивите на вота на недоверие заради провал във външната политика най-вероятно са навирани от добронамереност, за да бъде търсена истината, най-верният път, по който държавата ни да се движи. Това заяви от парламентарната трибуна министърът на външните работи Георг Георгиев. В пленарната зала започнаха дебатите по внесения от "Възраждане" и подкрепен от "Величие" и "Морал, единство, чест" вот на недоверие на кабинета "Желязков".
Министърът подчерта, че трябва да бъдем водени от интересите, силата си. Когато боравим с дипломацията, трябва да боравим с фактите и с официалната истина, подчерта Георгиев. Той отбеляза, че по отношение на Украйна сме заели позицията на 140 държави от ООН, на НАТО и Европейския съюз (ЕС), по силата на волята на хората, които са изпратили управляващите формации в Народното събрание.
По случая със загиналия в Газа български гражданин Марин Маринов продължаваме да търсим и да настояваме за истината и, когато знаем каква е тя, ще търсим компенсации, извинение, ще бъдем непримирими, подчерта Георг Георгиев.
Външната политика е материя, в която е нужно национално съгласие, единство, само защото по този начин държавата излъчва сила, стабилност и авторитет, посочи министърът. Благодарен съм, че във външната политика имаме възможност да демонстрираме изброеното, че страната ни има възможност да излъчва сигнали, които се подкрепят от мнозинството страни членки на ООН, партньори от НАТО и ЕС, да е част от тези страни, формирали модерността и глобалността на света, каза Георгиев. По думите му България е част от всичко това. В съвкупност от всички решения през годините имаме позицията на страна, уважавана, авторитетна. България е държава, която направлява и произвежда процесите, а не само се съгласява и подчинява, категоричен е външният министър.
Вотът на недоверие за провал във външната политика означава, че вие всъщност изповядвате визията за външна политика, подкрепяте линията, която е поставена, но смятате, че ние като правителство не се справяме добре с нея, така интерпретирам това, което казвате, коментира той. Георгиев напомни, че Народното събрание, част от което са и вносителите на вота, е взело седем решения, поставили фундаментите на позицията за Украйна, например. Това не е нито идеологически, нито единствено политически, най-малкото нито формиран под външен натиск интерес. Това е осъзнатостта на България от стратегическа необходимост, произтичаща от собствената ни визия как трябва да се защитава националният интерес, обясни министърът.
Георгиев отбеляза, че сме страна, средна по ресурси, по възможности, и, ако се приеме тезата, че по-силният, по-големият, има правото на силата, се озоваваме в една не много изгодна и не много конкурентна позиция. Ако приемем, че това, което прави Руската федерация срещу Украйна, е правилно, тогава много лесно потенциално утре можем да се озовем в ситуацията на по-слабия, на нападнатия. И, ако базираме всичко само на някаква субективна историческа истина, отричаме принципите на международното право, можем да се озовем именно при тези, срещу които вносителите на вота се обявяват - тези, които са нападнати, обясни външният министър. Според него страни като България, които не притежават ядрено оръжие, големи армии, именно системата от международните договори и норми е тази, която ги пази. Ако се дистанцираме от тази система, ако се еманципираме от решенията вкл. на НАТО, ООН, ЕС, които пазят и гарантират този международен ред, който познаваме и който Руската федерация оспорва, то тогава утре, ако се окажем в позицията на агресирана държава, няма да имаме нито морално, нито политическо право да оспорим това, че силният не може да налага своя дневен ред само и единствено от позицията, че е по-голям, могъщ, посочи Георгиев. По думите му националният интерес е този, който формира и начина, по който подхождаме към конфликта. Външната ни политика изхожда именно от националния суверенитет и сигналите, които излъчваме към държави, в които има конфликти, показва начина, по който искаме да бъдем третирани и ние, подчерта външният министър.
Във връзка с гибелта на нашия сънародник в Газа Георгиев увери, че му е болно и неудобно името на един достоен българин, на служител на ООН, да се използва за целите на един такъв политически дебат. Смятам, че всички в тази зала искаме да защитим репутацията на страната ни. Той подчерта, че българската държава е направила и ще продължи да прави всичко възможно за изясняване на всички факти и обстоятелство около смъртта на Маринов. Още, когато на 19 март получихме информацията за смъртта му, сформирахме кризисна работна група, която да изясни фактите и обстоятелствата, каза Георгиев. Във всеки момент казвахме, че чакаме официалните доклади, разясненията и финални заключения на Израел и ООН. Нашата позиция ще бъде кристално ясна и абсолютно безапелационна, недопускаща компромис как България ще защити всеки български гражданин, озовал се в подобна ситуация, увери външният министър. И добави, че България с цялата си сериозност, строгост и неотстъпчивост ще заяви, че иска и извинение, и обезщетение за близките на нашия сънародник, независимо чия е отговорността. Нито един представител на Министерството на външните работи (МВнР), на държавата, не се е дистанцирал от тази позиция, подчерта Георг Георгиев. И аз съм абсолютно несъгласен с промотираните и провъзгласявани тези, че България не е застанала твърдо и нейните действия са под аморфен или какъвто и да било друг диктат, каза той. Георгиев обясни, че е провел разговори с всички, ангажирани в ситуацията страни. Колкото повече се задълбочавахме в тази трагедия, толкова повече страдахме и се гневяхме, заяви още министърът.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text