site.btaБюджетното салдо по КФП в края на юли се очаква да бъде с дефицит от 1,0 млрд. лв., информира Министерството на финансите
На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец юли 2024 г. да бъде дефицит в размер на 1,0 млрд. лв. или 0,5 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП), съобщава Министерството на финансите. За сравнение, салдото по КФП към юли 2023 г. бе излишък в размер на 0,5 млрд. лв. ли 0,2 на сто от БВП.
Данъчните и осигурителните приходи нарастват номинално спрямо същия период на предходната година с устойчиви темпове, докато при неданъчните приходи се очертава изоставане спрямо плана за годината, също и съпоставено с предходната година, основно в частта на постъпленията от дивидент за държавата от държавни предприятия и приходите от продажба на квоти за парникови газове. През първите седем месеца на 2023 г. приходите от дивидент за държавата бяха в размер на над 1,5 млрд. лв., докато през настоящата година постъпленията за периода са само 84 млн. лв., или с 1,45 млрд. лв. по-малко спрямо 2023 г., което е в резултат на неразпределяне на дивидент от печалбата на "Български енергиен холдинг" ЕАД за финансовата 2023 г. през 2024 година, пише в съобщението на министерството.
Приходите, помощите и даренията по КФП към юли 2024 г. се очаква да бъдат в размер на 40,9 млрд. лв., което е 54,3 на сто от годишните разчети. Съпоставени със същия период на предходната година, постъпленията нарастват с 3,3 млрд. лв. (8,9 на сто), като принос за това имат данъчните приходи, които нарастват в номинално изражение с 3,5 млрд. лв. (12,3 на сто) и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които се увеличават с 0,9 млрд. лева. В сравнение с предходната година неданъчните приходи намаляват с 1,1 млрд. лв. или 15,2 на сто.
Разходите по КФП, включително вноската на България в бюджета на ЕС, към юли 2024 г. възлизат на 41,9 млрд. лв., което е 51,3 на сто от годишните разчети. На съпоставима база спрямо предходната година се отчита нарастване, основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влезлите в сила увеличения от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и при разходите за персонал.
Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към 31 юли от централния бюджет, възлиза на 0,8 млрд. лв.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text